Yenilgilerin ardından İran'dan Suriye çıkarması

SURİYE 7 Mayıs 2016 15:25
Videoyu Aç Yenilgilerin ardından İran'dan Suriye çıkarması

Son dönemde Halep'te gerçekleştirilmesi planlanan rejim saldırısı için özel kuvvetlerini de kentin güneyine konuşlandıran İran, Han Tuman bölgesinde dün aldığı yenilginin ardından teyakkuza geçti.

Baas rejimi kuvvetleri ve onlara yardım eden İranlı milislerin Halep'te aldığı yenilgilerin ardından İran, siyasi ve askeri yetkilileri ile Suriye'de.

Velayeti Şam'da

İran'ın dini lideri Hamaney'in uluslararası ilişkiler baş danışmanı Ali Ekber Velayeti, Şam'da Baas rejimi lideri Esed ile görüştü.

Şam ziyareti sırasında Velayeti, Esed'e İran'ın bütün imkan ve kapasitelerini Baas rejimine destek için seferber ettiğini söyledi.

Velayeti, muhaliflerin Şam'a kadar ilerlemesinden dolayı ılımlı, radikal olup olmadıklarına bakmaksızın tüm muhaliflere karşı mücadele edileceğini belirtti.

Baas rejimi lideri Esed ise görüşmede İran'a tüm imkanları ile rejimine verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

Kasım Süleymani Halep'te

Baas rejimi ve ona destek veren İranlı milislerin Halep'in Han Tuman bölgesinde muhalifler tarafından ağır yenilgiye uğratılması İran Devrim Muhafızları'nın dış operasyonlar birimini harekete geçirdi.

İran Devrim Muhafızları dış operasyonlar birimi sorumlusu Kasım Süleymani, Halep'in güneyine gelerek bölgedeki askeri kontrolü uhdesine aldı.

Halep'in güneyindeki Han Tuman beldesinde Fetih Ordusu'nun Nusret Cephesi, Türkistan İslam Partisi öncülüğünde başlattığı ve Cund'ul Aksa'nın destek verdiği operasyonda rejim hedef olarak belirlediği Halep - Deraa otoyolundan (M5) doğuya doğru yedi bölgeyi kaybederek çekildi.

Halidiye köyü, Han Tuman beldesi ve güneylerindeki Humeyra gibi stratejik yerleşimleri ele geçiren Fetih Ordusu İran militan gruplara ağır bir darbe vurdu.

Kaynak : time turk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
...................
FES TURİZM