Yeni Zelanda'da Camiye Yapılan Haçlı Terör Saldırısı Sonucu 49 Müslüman Hayatını Kaybetti

İSLAM DÜNYASI 15 Mart 2019 09:38
Videoyu Aç Yeni Zelanda'da Camiye Yapılan Haçlı Terör Saldırısı Sonucu 49 Müslüman Hayatını Kaybetti

Yeni Zelanda'da cuma namazı saati iki camiye yapılan silahlı saldırıyı kendi kamerasına kaydeden saldırgan eylemini, “Avrupa topraklarına göç oranlarını doğrudan azaltmak” için saldırı gerçekleştirdiğini söyledi .Christchurch'teki Al Noor Camii'ne ateş açarken kendisini canlı yayında gösteren bir silahlı adam, saldırı nedenlerini ele alan çevrimiçi bir bildiri yayınladı.

Yeni Zelanda medyası kentteki iki camide cuma namazı kılınırken yapılan saldırıda bir silahlı teröristin 49 kişiyi öldürdüğünü aktardı.

Polis, saldırının ardından bir kişiyi gözaltına aldı.Polis şefi Mike Bush, “Fakat başka insanlar olup olmadığından emin değiliz” dedi.

Saldırganının silahında TURKOFAGOS (Türk Yiyici) yazdığı gibi, “Viyana 1683” ibaresi de yani Osmanlı’nın kaybettiği 2. Viyana seferinin tarihi  ( Deus Vult ) Haçlı seferlerinin mottosu olan "Tanrı bunu istedi " ifadeleri var ! de bulunuyor.

Polis, kentin okulları ve hastanesi kapalıyken, Cuma günü yerel saat 1.40'da saldırının başladığı Mescid Al Noor camii etrafını güvenlik çemberine aldı. Kısa bir süre sonra da Linwood Bulvarı'ndaki başka bir camide silahlı saldırı yapıldığı bildirildi.

Kendisini Twitter'da Avustralya'dan 'Brenton Tarrant' olarak tanımlayan adam, ölümcül saldırısını yapmadan önce kamerayı kendine çevirdi.

İnternette yayınlanan 73 sayfalık manifestoda kendisini “sadece normal bir beyaz adam” olarak nitelendirdi.
 

Kaynak : Ajanslar
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
...................
FES TURİZM