Yemen’in güneyinde askeri karargaha saldırı: 19 ölü

YEMEN 2 Ağustos 2019 16:02
Videoyu Aç Yemen’in güneyinde askeri karargaha saldırı: 19 ölü

Yemen’in güneyindeki Abyan ilinde hükümete bağlı silahlı kuvvetler karargahına El Kaide örgütü milisleri tarafından gerçekleştirilen saldırıda 19 askerin öldüğü açıklandı. Güvenlik yetkilileri dün gerçekleştirilen saldırılarda da 49 kişinin öldüğünü bildirdi.

Hükümet güçlerinden ismini açıklamak istemeyen bir yetkili AFP’ye yaptığı açıklamada, El Kaide örgütü militanlarının dün Aden’de gerçekleştirilen saldırıdan faydalanarak Abyan ilinin kuzeyindeki el-Mahfad karargahına saldırdığını ifade etti. Askerlerle çatışmaya giren militanlar daha sonra karargaha baskın gerçekleştirdiler.

Yetkili, “el-Mahfad’a askeri destek gönderildi. Yemen’deki hükümeti destekleyen Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonu tarafından hava desteği sağlanmasıyla militanlar, saatler süren operasyon sonucunda etkisiz hale getirildi” dedi.

En az 19 askerin öldüğünü söyleyen yetkili çok sayıda kişinin de yaralandığını ifade etti..

Dün Aden’de gerçekleştirilen saldırılarda el-Cela karargahındaki askeri bir geçit töreni ve Şeyh Osman polis karakolunun hedef alınmıştı. Büyük bir çoğunluğunu askerlerin oluşturduğu 49 kişi öldü.

Saldırılar Yemen, Suudi Arabistan ve Avrupa tarafından kınanırken, politikacılar ve aktivistler, Hudeyde savaşına yeniden başlanması çağrısında bulundu. Hükümet, eşzamanlı saldırıları İranlıların düzenlediğini iddia etti.
Kaynak : şarkul avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
FES TURİZM