Türkiye'de koronavirüs salgını: Vaka sayısı 2433, hayatını kaybedenlerin sayısı 59

GÜNDEM 25 Mart 2020 15:10
Videoyu Aç Türkiye'de koronavirüs salgını: Vaka sayısı 2433, hayatını kaybedenlerin sayısı 59

Son 24 saatlik sürecin ardından Türkiye'de bugüne kadar Covid-19'dan dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 59'a yükseldi, vaka sayısı ise 2 bin 433 oldu.

Covid-19 salgınında Türkiye'de son 24 saatte vaka sayısı 3 bin 629'a, can kaybı 75'e yükseldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, resmi twitter hesabından paylaştığı mesajında şu ifadeleri kullandı: "Test sayımız dün 5.035’ti. BUGÜN 7.286 olarak gerçekleşti. 1.196 yeni tanı kondu. Hastalar ve temas çevreleri izole edildi. 16 hastamızı kaybettik. Bu sonuçlarla can kaybımız 75’e, hasta sayımız 3.629’a ulaştı. Sizi ısrarla tedbirleri uygulamaya davet ediyorum"


Dr. Fahrettin Koca@drfahrettinkoca

Test sayımız dün 5.035’ti. BUGÜN 7.286 olarak gerçekleşti. 1.196 yeni tanı kondu. Hastalar ve temas çevreleri izole edildi. 16 hastamızı kaybettik. Bu sonuçlarla can kaybımız 75’e, hasta sayımız 3.629’a ulaştı. Sizi ısrarla tedbirleri uygulamaya davet ediyorum.

198K
10:37 PM - Mar 26, 2020
Twitter Ads info and privacy
 

Türkiye'de yeni tip koronavirüsün yol açtığı salgında son 24 saatte yaşanan gelişmeler şöyle:

  • Can kaybı 75'e , vaka sayısı 3 bin 629'a çıktı
  • Sağlık Bakanlığına 32 bin yeni personel alınacak
  • Okullara verilen ara 30 Nisan tarihine kadar uzatıldı
  • Marketlerin çalışma saatleri sınırlandırıldı
  • Sosyal medyada provokasyon soruşturması: 316 hesap sahibi hakkında adli işlem yapıldı
  • Kaçak tıbbi maske üretimi yaptığı belirlenen iş yeri mühürlendi
  • Yurt dışından gelenler Sakarya'da öğrenci yurduna yerleştirildi

Sağlık Bakanı ve Eğitim Bakanı'ndan ortak açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrası ortak basın açıklaması yaptı.

Koca, 26 Covid-19 hastasının iyileştiğini, 60 yaş üstü iki hastanınsa taburcu edildiğini bildirdi.

Bakan Albayrak FİKKO'yu topladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ekonomik İstikrar Kalkanı programı kapsamında gelinen noktayı, küresel gelişmeleri ve yol haritasını Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi (FİKKO) toplantısında ele aldıklarını aktardı. Albayrak, "İnsanımız merak etmesin, ihtiyaç duyulan her alanda gerekli adımları atmaya devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

 

Sağlık Bakanı Koca'dan açıklama

Bakan Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası basın açıklaması yaptı. Koronavirüs salgınına ilişkin alınan yeni tedbirleri duyuran Koca, Covid-19 vakalarının ülke geneline yayıldığını söyledi.

Türkiye'de alınan önlemler ve salgınla ilgili gelişmeleri değerlendiren Koca, yerli solunum cihazının seri üretimine başlanacağını ve Sağlık Bakanlığının 32 bin personeli işe alıcağını duyurdu.

Bakanın açıklamasının ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Marketlerin çalışma saatlerine kısıtlama

İçişleri Bakanlığı, valiliklere, marketlerin çalışma saatlerine, marketlerde alışveriş yapan müşteri sayısına, şehir içi ve şehirler arası çalışan toplu taşıma araçlarına yönelik ek genelge gönderdi.

Genelgeye göre, il ve ilçelerde tüm marketler 09.00-21.00 saatleri arasında hizmet verecek.
 

Yurt dışından gelenler karantina altında

Yurt dışından uçakla İstanbul'a gelen yolcular, Covid-19 önlemleri kapsamında Sakarya'daki Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı Sabahattin Zaim Yurduna yerleştirildi. 348 yolcu, 14 gün boyunca gözetim altında tutulacak.

Öte yandan kentteki 3 öğrenci yurdu daha yurt dışından gelecek yolcular için boşaltıldı, odalar dezenfekte edildi.

 

Kamu çalışanlarına yönelik karar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla "Koronavirüsle Mücadele Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik İlave Tedbirler" konulu genelge Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Genelgeye göre, salgının yayılımının en aza indirilmesi amacıyla salgınla mücadeleyi, etkilerinin azaltılmasına yönelik faaliyetleri zafiyete uğratmayacak ve kamu hizmetlerini aksatmayacak şekilde, ihtiyacı karşılayacak kadar asgari sayıda personelin bulundurulması şartıyla çalıştırılma biçimine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara, uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanabilecek.

Cezaevlerinde Covid-19 vakasına rastlanmadı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, cezaevlerinde pozitif yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakasına rastlanmadığını, adliyelerde ve Bölge Adliye Mahkemelerinde adli hizmetlerin yeteri kadar hakim-savcı ile yürütüleceği şekilde nöbet sistemine geçildiğini bildirdi.

Türkiye koronavirüs operasyonları

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Maske üreticilerinin bir bölümü, hepsini söyleyemem. Almışlar, depolarında maskeleri tutuyorlar. Dün sabah saat 08.00 itibarıyla Türkiye'deki bütün üreticilere eş zamanlı baskın yaptık. Sağlık Bakanlığımızla sözleşme yapmaları için onları tekrar uyardık." dedi.

İçişleri Bakanlığı, sosyal medyada Covid-19 salgınıyla ilgili provokasyon amaçlı gerçek dışı görüntü ve ses dosyası yayan 316 hesap sahibi hakkında adli işlem yapıldığını bildirdi.

Karantinadan kaçan hastaneye yatırıldı

Ankara'da Covid-19 şüphesiyle karantina altında bulunan kişi hastaneden kaçtı. Polis ekiplerince evinde yakalanan hasta, özel kıyafetli polis ekiplerinin müdahalesiyle olay yerine gelen 112 Acil Servis ekiplerince karantinaya alınarak tekrar hastaneye sevk edildi.

Her gün temizlik uyarısı

Türk Geriatri Derneği Yönetim Kurulu, yeni tip koronavirüsten (Covid-19) korunmada hijyenin önemine dikkati çekerek, kıyafetlerin 60-90 derecede normal deterjanla yıkanması, kapı kolları, lavabo gibi her gün kullanılan yüzeylerin su ve deterjanla her gün temizlenmesi ve havlu gibi kişisel eşyaların ortak kullanılmaması uyarısında bulundu.

Kaynak : EuroNews
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
...................
FES TURİZM