Türkistan İslam Cemaati'nin Suriyedeki Medresesi

SURİYE 4 Temmuz 2016 14:49
Videoyu Aç Türkistan İslam Cemaati'nin Suriyedeki Medresesi

Türkistan İslam Derneği bu Ramazan ayında, Türkistan İslam Cemaati’nin medresesini, Doğu Türkistan Bülteni Haber Ajansı Muhabiri ”Ebu Yahya Turki” ile beraber ziyaret etti.

Türkistan İslam Derneği bu Ramazan ayında, Türkistan İslam Cemaati’nin medresesini, Doğu Türkistan Bülteni Haber Ajansı Muhabiri ”Ebu Yahya Turki” ile beraber ziyaret etti. Ebu Yahya Türki: Allaha hamd olsun ihtiyaçlarını gördük kalbimizi hüzün kapladı. İzzetlerini ve gayretlerini gördük kalbimiz onlarla beraber sevindi.

Türkistan İslam Derneği:  Uygur Türklerinin mahremlerine saygı gösteriyoruz. Eğitim aldıkları Üstazları ile sohbetimizden sonra, üstazlarının uyarısı ile fotoğraf karelerine girmesinin tehlikeli olabileceğini düşündükleri çocuklarımızı bir kenara ayırdık. Onlarla beraber biz de üzüldük. Gözleri pırıl pırıl hafızlarımız bizi bir kenarda sessizce izlediler.

 

 

 

Türkistan İslam Derneği: Önce bir yaygara koptu, herkes koşturmaya başladı heyecan kaplamıştı her birini. Soyunma odalarına gidip hepsi güle oynaya tek tip kıyafetlerini giydi. Teşkilat merkezi geldi diye seviniyorlardı. Bir tane ufaklık bacağıma vurarak ‘’Abi Koy Getirdin mi ?’’ diye seslendi. (Uygurca Koy, Koyun anlamına geliyor) Kurban kesmek ve et yiyip lezzetlenmek istiyordu. Kendime biraz kızdım, neden akıl edememiştim. 4-5 tane kurban alıp kessek çocuklarla beraber bizlerde sevinip iftar yapacaktık.

Çam sakızı çoban armağanıydı bizimki, binlerce kişiye yetecek kadar un, pirinç ve yağ getirmeyi nasip etsin Allah azze ve celle. İnşaallah bizim ellerimizle Uygur Türkü kardeşlerimize yardımlarınızı ulaştırabilirsiniz. Türkistan İslam Cemaati'nin bir özelliği vardır kimseye çekim yapması için kapılarını açmaz.

Suriye’nin Türkmendağında, Türkistan İslam Cemaati’n den başka uygur bir cemaat bulunmamaktadır.

Ziyaretimizde Türkistan İslam Cemaati Medresesin de ki üztazlarla röportaj-sohbet mahiyetinde görüştük.Türkistan İslam Cemaati (TİP)’in, komutanlarının en yenisinin yaklaşık 10 yıllık askeri tecrübesi bulunmaktadır.

Cemaat den iki kardeşimiz beni Jisir Sughur’a büyük bir rafineri veya elektrik santraline götürdü. Santral bomboş tu, Rus uçakları kaybettiklerini anlayınca mücahitlerin eline ganimet geçmesin diye santrali vurmuştu, her yer harabeydi ve kimsecikler yoktu. Bir yere vardık dev gibi bir yapının altından bağırdı yanımdaki kardeşimiz. Şaşırmıştım kardeşim burada kimse yok niye bağırıyorsun demeye kalmadan bir kardeşimiz pencereye benzer bir yerden eli yüzü kapkara çıktı. Gülümseyince dişleri parlıyordu, evvelki ziyaretlerimizden tanıdığım bir kardeşimizdi. Elinin yüzünün karalığının ganimetleri söküp aladığına şahit oldum.

Sizlerden un, yağ, piriç talep etmiyeceğim ey müminler. Sizlerden her aile için 25 dolar lık yardım talep edicem kardeşlerim. Ben bunu gözlemledim ve sizlerle paylaşmayı uygun gördüm.

“Kim Allah yolundaki bir mücahidi donatırsa (Allah yolunda) savaşmış olur. Kim de bir mücahide ailesi hakkında hayırlı bir vekil olursa, o da (Allah yolunda) savaşmış olur.” Buhârî, cihad 38; Müslim, imare 135-136.

İnşaallah Aylık 25 dolarla Türkistan İslam Cemaati’nin bir ailesine hayırlı bir vekil olalım kardeşlerim. Müslümanların sürekli ve düzenli yardıma ihtiyaçları var kardeşlerim. Aylık 100 dolar bir çok kardeşimizi zora sokmaz. Herkes el vicdan desin Suriye’ye bir baksın ve bu kardeşlerimizin varlığını görsün inşaallah.

Medrese ziyaretimizde ki bacağıma sarılan kardeşimizin Kurban talebini de unutmayalım. Akika adak ve kurban bağışlarınızı da medrese talebelerine ulaştıralım. Medrese hocalarının abi 120 kişinin medresesi bitiyor bunlar mücahit eğitimleri bitti. Şaka ile karışık 120 bin dolar mezun olacakların ihtiyaçları için talep etti.

Fotoğraflarda çocuklarımızın ayaklarına bakmayı lütfen ihmal etmeyin, hepsinin terlikli olması gözünüzden kaçmasın. Belki ayakkabıcı bir abimiz çıkar.

İlk yardım dolabında sürekli olması gereken bir çok ilaç ve ilk yardım ekipmanı eksik. Ateş düşürücü, ishal ilacı, öksürük şurupları, antibiyotik ve vitaminler en büyük eksikleri.

Bu kardeşlerimiz yardım talep etmekten haya ediyor. Doğu türkistan’da öksüz bırakıldıkları gibi, Suriye’de de öksüz bırakıldılar. Dernekler ve vakıflar bu kardeşlerimize yardımlarını direkt ulaştırmak isterlerse bizlerle irtibata geçebilirler.

Çevirmen İrtibat : uygurturklerihalep@gmail.com ( 24 saat içinde mutlaka size cevap verilecektir.)

Doğu Türkistan’lı Uygur Türkleri Medresesi için yardım hesaplarımız.

TÜRKİSTAN İSLAM DERNEĞİ HESAP NUMARALARI

TÜRKİYE FİNANS BANKASI

TL IBAN    : TR09 0020 6001 3102 5447 9300 01

EUR IBAN : TR95 0020 6001 3102 5447 9301 02

USD IBAN  : TR25 0020 6001 3102 5447 9301 01

KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI

TL IBAN    : TR08 0020 5000 0911 8311 9000 01

EUR IBAN : TR94 0020 5000 0911 8311 9001 02

USD IBAN  : TR24 0020 5000 0911 8311 9001 01

PTT POSTA ÇEKİ HESAP NO : 11597201

 

 

 

 

 

 


 
Kaynak : Doğu Türkistan Bülteni
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
...................
FES TURİZM