Taliban-Türkistan İslam Cemaati Ortak Operasyonu, Adı Milli Orduyu Sarstı

AFGANİSTAN 14 Mart 2018 10:31
Videoyu Aç Taliban-Türkistan İslam Cemaati Ortak Operasyonu, Adı Milli Orduyu Sarstı

Uygur Türkleri tarafından kurulan Türkistan İslam Cemaati, Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketiyle birlikte düzenlediği bir operasyonu gösteren yeni bir video yayınladı.

Videonun nerede çekildiği belirtilmese de görüntülerde yer alan yerel halkın dış görünüşü operasyonun Afganistan’ın kuzeyinde düzenlendiği izlenimi veriyor.

Operasyonda Kabil Hükumetine bağlı Afgan Milli Ordusunun dağlık alanlarda askeri üslerinin Taliban ve Türkistan İslam cemaati üyelerince ele geçirildiği kaydedildi.

Videoda cihat yanlılarının en az iki düzine Milli Ordu askerini öldürdüğü veya ele geçirdiği, bunun yanı sıra büyük ölçekli silah ve mühimmat elde ettiği görüldü.

Afgan Milli Ordusu, ülkeyi 2001 yılından bu yana işgal altında tutan ABD öncülüğündeki NATO güçleriyle birlikte çalışıyor.

Taliban-Türkistan İslam Cemaati ortak operasyonunda Afgan Milli Ordusundan çok sayıda ABD-yapımı Humvee askeri araç da ganimet olarak alındı.

Cihat yanlıları ele geçirdikleri ABD jeeplerini sonraki saldırılarda kullanırken görüntülendi.

Afganistan merkezli Türkistan İslam Cemaati Çin ve Suriye’de de faaliyet gösteriyor. Örgüt, Afganistan İslam Emirliğine biatlı gruplar arasında yer alıyor.

Kaynak : Asyanınsesi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
...................
FES TURİZM