TALİBAN'DAN TÜRKİYE'YE KARDEŞANE UYARI

AFGANİSTAN 13 Temmuz 2021 16:08
Videoyu Aç TALİBAN'DAN TÜRKİYE'YE KARDEŞANE UYARI

ABD'li askerlerin Afganistan'dan çekilmesi sonrasında ülkede ilerleyişini sürdüren Taliban hareketi, Kabil Havalimanı'nın korunmasına ilişkin asker bulundurma görüşmelerini sürdüren Türkiye'ye yaptığı yazılı açıklamayla tepki gösterdi.

Taliban, Türkiye'ye uyarıda bulunarak Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'nün (NATO) bir üyesi olarak Afganistan'dan çekilmesi gerektiğini bildirdi.

Konuyla ilgili sekiz maddelik bir bildiri yayınlayan Taliban, Ankara'nın Washington yönetimi ile Kabil havaalanının güvenliğinin sağlanması için Afganistan'da kalmasına dair anlaşmanın yanlış bir tutum olduğunu, Afgansitan'ın egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve ulusal çıkarlarına aykırı olduğunu belirtti.

Taliban "herhangi bir ükeden Afganistan topraklarında kalanların işgal olarak algılanıp yabancı güç olarak kabul edileceğini" de vurguladı ve Türkiye'nin kararını bir kez daha gözden geçirmeyip işgale devam etmesi halinde sorumluluğun "başkalarının işlerine karışan ve bu tür yanlış kararlar verenlere ait olacaktır" ifadesini kullandı.

Bildiriyi, Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid Twitter hesabında paylaştı.
 

Taliban'ın Türkiye'ye yönelik 8 maddelik bildirisi

 

1- Afganistan İslam Emirliği (Taliban) ve Afgan halkı, Türkiye'nin Müslüman halkı ile tarihi, kültürel ve dini bağlarını sürdürmektedir. İşgalin genişletilmesi, ülkemizde Türk yetkililere karşı kin ve düşmanlık hissi uyandıracak ve ikili ilişkilere zarar verecektir.

2- Türk yönetiminin kararı doğru değildir, egemenliğimizin ve toprak bütünlüğümüzün ihlalidir ve ulusal çıkarlarımıza aykırıdır. Afganistan İslam Emirliği, Türk ve Afgan ulusları arasında sorunlara yol açacağı için bu ayıp kararı en güçlü şekilde kınamakta ve Türk yetkilileri, geri adım atmaya çağırmaktadır.

3- Hangi bahaneyle olursa olsun yabancı kuvvetlerin yurdumuzda kalmasını işgal olarak kabul ediyoruz ve işgalcilere 2001 yılında bin 5 yüz âlim tarafından verilen fetvaya göre muamele edilecektir.

4- Müslüman Türk halkını ve onun basiretli politikacılarını bu karara karşı seslerini yükseltmeye çağırıyoruz, çünkü bu karar ne Türkiye'ye ne de Afganistan'a fayda sağlamak yerine yalnızca iki Müslüman ülke arasında sorunlara neden olacaktır.

5- Tüm ülkelerle karşılıklı iyi niyet temelinde olumlu ilişkiler kurma politikamızı sürdürmekteyiz. Ne başkalarının işlerine karışırız ne de başkalarının kendi işlerimize karışmasına izin veririz.

6- Türk yetkililere, bu tür düşüncesiz kararlar vermek yerine, kabul edilmiş ilkeler ışığında olumlu ve iyi ilişkiler sürdürmenin, birbirimize işbirliği eli uzatmanın, ortak zorluklar ve çıkarlar için ortak tutum ve anlayış benimsemenin daha iyi olduğunu hatırlatırız.

7- Bir süredir bazı Türk yetkilerle temas halindeydik ve bizim onayımız olmadan böyle tek taraflı bir karar almayacaklarına dair bize güvence verdikleri birçok toplantı yaptık. Mevcut karar, kendi güvencelerinin ihlalidir.

8- Türk yetkililer kararlarını bir kez daha gözden geçirmeyip ülkemizin işgaline devam ederse, İslam Emirliği ve Afgan milleti dini, vicdani ve vatani görevi gereği yirmi yıllık işgalde olduğu gibi onlara da karşı duracaktır ve bu durumda, tüm sonuçların sorumluluğu, başkalarının işlerine karışan ve bu tür duyarsız kararlar verenlere ait olacaktır.

Taliban'dan Türkiye'ye 8 maddelik tehdit: Hangi ülke olursa olsun, Afganistan'da kalan tüm taraflara karşılık vereceğiz

 

Türkiye Kabil Havaalanı'nın güvenliğini üstlenmek istiyor

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Afganistan'ın başkenti Kabil'de Hamid Karzai Havalimanı'nın güvenliği konusunu görüşmek üzere Türkiye'ye ABD'den heyet geldiğini bildirmiş, görüşmelerin başladığını belirterek "Teknik heyet geldi. Şu an için alınmış bir karar yok. Mevcut personel dışında bölgeye giden personelimiz bulunmuyor" şeklinde açıklamada bulunmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da geçen hafta yaptığı bir konuşmada Afganistan ile ilgili NATO ile görüşmelerin devam ettiğini belirterek "bu ülkede en ideal şekilde adım atmaya" hazır olduklarını söylemişti.

11 Eylül 2021 itibarıyla Afganistan'daki askerlerini tamamen çekme kararı alan ABD ülkede 650 asker bırakmayı planlıyor.

Kaynak : islam medya
1000
icon
salih1159 16 Temmuz 2021 21:30

Adamlardaki surata baksanıza biri amcama ikiside dayıma benziyor unutmayalaım orta asya dedikleri yerdir afganistan

0 0 Cevap Yaz
salih1159 16 Temmuz 2021 13:28

Adamlar sonuna kadar haklı,istenmediğin yerde olmamak lazım .Taliban dediğin rusya ile 10 yıl savaşmış abd ve nato artı onlarca ülkeyle savaşmış ve sonunda öyle veya böyle hepsini mağlup etmiş denilebilir,bu adamlar dışarıdan gelen coniler değil saf afgan halkı yani kardeşimiz dediğimiz afgan halkı,diğer taraftan kabil hükümeti dersen onlarda aynı yabancı değil türkiyenin oynaması gereken rol tamamen iki gurubun arasını bulacak şekilde bir uzlaşı,olmuyorsa çekilmesi lazım nezamandan beri onun bunun hele abd nin nato nun jandarması olduk.

0 1 Cevap Yaz
irfan 15 Temmuz 2021 13:38

taliban; abd basta olmak uzere aralarinda turkiyeninde bulundugu 100 nato ulkesine karsi kahramanca mucadele eden muslumanlarin olusan bir topluluktur ummetin medari iftiharidir.bu mucahidleri madden ve manen desteklemek islami ve insani bir gorevdir abd usagi kukla hukumetin agzinda konusmak islamla muslumanlikla asla bagdasmaz.destek olmuyosunuz bari kostek olmayin gafiller,zalimler.talban mensubu bir komutanin bu tiplere dedigi gibi;bari mucahidlerin atlarinin yedigi saman olsaydiniz belki bi ise yarardiniz.

0 2 Cevap Yaz
Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL