Taliban'dan Kabil’deki CIA teşkilatına saldırı

AFGANİSTAN 25 Temmuz 2019 21:24
Videoyu Aç Taliban'dan Kabil’deki CIA teşkilatına saldırı

Taliban Hareketi, Afganistan’ın başkenti Kabil'deki ABD’li bazı istihbarat çalışanlarına karşı fedai eylemi düzenlediklerini açıkladı.

Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid, 24 Temmuz’da sabah yerel saat 08:30 civarında ABD Merkezî İstihbarat Teşkilatı (CIA) çalışanlarına karşı, özel araçlarıyla başkent Kabil’deki 15. güvenlik bölgesinin Tarah Khel bölgesinden geçtikleri sırasında saldırı düzenlediğini belirtti.

Saldırı, Molla Ahmed Gaznevi tarafından bomba yüklü bir araçla gerçekleşirken, Land Rover marka iki araç zarar gördü, 1 ABD subayı öldü veya bazıları yaralandı. Taliban, yaptığı açıklamada operasyon sonrasında bölgenin trafiğe kapatıldığını ve kuşatma altına alındığını belirtti.

Öte yandan Hırvat yetkililer, 24 Temmuz’da Kabil’de konvoylarına düzenlenen bir saldırıda Afganistan’da görev yapan bir askerin öldürüldüğünü, iki kişinin de ağır şekilde yaralandığını duyurdu. Söz konusu asker, NATO’ya üye devletlerin 2003 yılında bölgede görevlendirilmesinden bu yana Afganistan’da Hırvat güçler arasındaki ilk ölen asker oldu. Hırvatistan Savunma Bakanı Damir Krsticeviç, Zagreb’de düzenlediği basın toplantısında, Afganistan’ın başkenti Kabil’de ABD konvoyuna yönelik olarak gerçekleştirilen bombalı araç saldırısında 1 Hırvat askerinin öldüğünü, 2 askerin ise yaralandığını belirtti. Krsticeviç, saldırının bomba taşıyan bir motosikletin araçlarından birine çarpması sonucu gerçekleştiğini, olay sırasında konvoyun Kabil Havaalanı’na gitmekte olduğunu bildirdi. Hırvatistan Savunma Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamalarına göre, Josip Briski adlı asker patlamada ağır kafa travması geçirirken, Bagram Havaalanı’nda ABD tarafından işletilen askeri hastaneye kaldırıldıktan sonra da öldü. Diğer iki Hırvat askerin ise kol ve bacaklarından yaralandıklarını ve durumlarının iyi olduğunu belirten Bakan Krsticeviç, “İzole bir saldırıydı, Hırvat birliğinin tüm diğer askerleri güvende” ifadelerini kullandı.  Hırvatistan’ın İngiliz komutasındaki 23 kişilik danışma ekibinin bir parçası olan 3 asker, Afgan polisinin eğitimi ile görevlendirilmişti.

Associated Press (AP) haber ajansının Afganistan’daki kaynaklardan aktardığına göre Taliban, ülkenin batısındaki Farah vilayetinde bir kontrol noktasına saldırı düzenlerken, 4 polis öldü, 2 polis de yaralandı. Taliban, saldırıların Afganistan’daki güvenlik merkezlerine ve güvenlik güçlerine yönelik gerçekleştirilen “el-fetih” operasyonu kapsamında düzenlendiğini vurguladı.

Taliban, Afganistan’daki vilayetlerine yönelik düzenledikleri saldırılara dair yazılı açıklamada bulundu. Yapılan bir açıklamaya göre Hareket kuvvetleri, füze saldırısı sonrasında Kunduz vilayetinin Hanabad bölgesinde 2 askeri öldürdü ve 5 askeri de yaraladı. Bağlan vilayeti de Puli Humri kasabasında hükümet güçleri ve Taliban unsurları arasında çatışmalara tanık oldu. Deşti Ariş kasabasında da iki asker mayın patlaması sonrasında öldü. Gazne vilayetinde de Taliban unsurları ve Afgan güçler arasında çatışmalar patlak verdi. 24 Temmuz’da gece saatlerinde arabalarının mayına denk gelmesi sonrasında Karabağ bölgesinde 6 asker de öldü.

 
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
FES TURİZM