Taliban’dan Afgan halkına İslami bir sistemin kurulması için işbirliği çağrısı

AFGANİSTAN 10 Ağustos 2019 00:07
Videoyu Aç Taliban’dan Afgan halkına İslami bir sistemin kurulması için işbirliği çağrısı

Taliban lideri Mevlevi Heybetullah Ahundzade, Afganistan halkına Kurban Bayramı’nı kardeşlik, sevgi ve ihtiyaç sahiplerine yardım ruhu içinde geçirmeye çağırdı. Ahundzade, bayram sırasında ateşkes ilan edileceğini ise belirtmedi.

Taliban lideri Müslümanların Kurban Bayramı’nı kutladığı mesajında, “Son zamanlarda sivillerin evlerini hedef alan hava saldırıları ve gece baskınlarıyla NATO ve hükümet güçlerinin işlediği suçların sıklığı artıyor. Çok sayıda sivil öldü, evler, okullar, camiler ve sağlık merkezleri tahrip oldu. Düşmanın panik ve karışıklık yaşaması, onu açıkça halka saldırmaya itti” ifadelerini kullandı.

Taliban unsurlarının “birlik, koordinasyon ve düzen halinde” olduğuna dikkati çeken Ahundzade, geniş siyasi ilişkileri bölgesel ve küresel olarak birleştirmeyi başardığını, politikalarını ilgili taraflara ve dünyaya büyük ölçüde açıkladığını, ülkenin ileri gelenleriyle ve siyasi aktörlerle istişare ve diyalog alanında yapıcı adımlar attığını belirtti. Ahundzade, emirliğin de bu alanda büyük kazanımlar ve önemli ilerlemeler kaydettiğini, ülkenin siyasi taraflarının çoğunluğunun, işgalin sona ermesi ve İslami sistemin kurulması talebiyle İslam Emirliği ile dayanışmaya geçtiğini, bu durumun da son 18 aydır Taliban’ın başarmaya çalıştığı şey olduğunu vurguladı.

Bayram mesajında Taliban’ın hedeflerine de değinen Ahundzade, “Ülkede adil bir adalet sisteminin, gerçek bir politikanın, güçlü bir ekonominin, standart bir eğitimin ve refah bir toplumsal hayatın olmasını istiyoruz” dedi.

Ahundzade, Afganistan hükümetini destekleyen ve Taliban’a karşı olan güçlerin ortaya koyduğu girişimler çerçevesinde ise “Ülkeyi özgürleştirme fırsatından birlikte yararlanalım, ülkede İslami bir sistemin kurulması için hayallerimizi birlikte gerçekleştirelim” ifadelerini kullandı.

Taliban lideri, ABD’lilere de hitaben, “Sorunun çözülmesi yolunda etkili adımlar atmak ve bu trajediye son vermek için, müzakere sürecini dürüstlük ve ciddiyetle sürdürmeniz gerekiyor” açıklamasında bulundu. ABD siyasi ve askeri liderliğinin niyetlerinden şüphe duyduklarını söyleyen Ahundzade, “ABD’lilerin, görüşmelerle eş zamanlı olarak hava saldırıları düzenlediğini, çeşitli saldırılarla sivilleri hedef aldığını” ifade ederek, askeri ve siyasi yetkililerin çelişkili açıklamalarının endişe verici olduğunu, müzakere sürecine yönelik iradelerine dair şüphe oluşturduğunu vurguladı.


Askeri operasyonlar devam ediyor

Taliban liderinin mesajıyla eş zamanlı olarak Afganistan’ın birçok vilayetinde de hükümet güçleri, NATO kuvvetleri ve Taliban arasında askeri operasyonlar tırmanış gösterdi. 

Hama Press Haber Ajansı’nın da Afganistan ordusuna bağlı Feylek’ul Raad’dan aktardığına göre, Afganistan ABD savaş uçakları, Gazne vilayetinde hava saldırısı düzenledi. Saldırıların, Gazne vilayetindeki Mukur ve Gilan bölgelerindeki Taliban mevziilerini hedef aldığı belirtildi.

Hükümet güçleri ayrıca, başkent Kabil’in kuzeyinde yer alan Bağlan vilayetinde Taliban’a bağlı Humvee tipi bir zırhlı aracı imha ettiğini duyurdu. Afgan ordusuna bağlı Feylek’ul Şahin, kuvvetlerinin Kilaci bölgesinde orduya ait bir kontrol noktasında baskın düzenledikten sonra Humvee tipi zırhlı aracı hedef aldığını belirtti. 

Taliban ise yayınladığı bir bildiride, Farah vilayetinde hükümet güçlerine yönelik saldırı düzenlendiğini, bir zırhlı aracın imha edildiğini ve 2 askerin de yaralandığını açıkladı. Taliban kuvvetleri, Farah vilayetinin Baştrud bölgesinde ağır ve orta ölçekli silahları kullanarak hükümet konvoyuna saldırdığını, hükümet güçlerinin ağır kayıplar verdiğini, Helmand, Kandehar ve Zabul vilayetlerinde de Taliban ve hükümet güçleri arasında çatışmalar yaşandığını vurguladı.
Kaynak : şarkul avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
FES TURİZM