Taliban, ABD üssü korumalarını hedef aldı: 8 ölü

AFGANİSTAN 20 Haziran 2017 23:18
Videoyu Aç Taliban, ABD üssü korumalarını hedef aldı: 8 ölü

Taliban birlikleri, ABD'nin Afganistan'daki en büyük üssü olan Bagram hava üssünde görev yapan Afgan korumaları hedef aldı.  

Parvan vilayetinin merkezinde Bagram hava üssüne araç eşliğinde seyahat etmekte olan üste görev yapan 8 Afgan koruması Taliban güçleri tarafından öldürüldü. 2 korumanında saldırı da yaralandığı açıklandı. 

Taliban saldırının sorumluluğunu üstlenirken, hükümet güçlerinin hava üssünde görevli sivil çalışanların hedef alındığını yönündeki haberleri yalanlayarak öldürülen korumaların Bagram hava üssünde silahlı şahıslar olduğunu ve ABD'ye casusluk yaptığını duyurdu. 

Afganistan'da ABD Ordusu

ABD'nin Afganistan'daki askeri birlik sayısının 8.400 civarında olduğu müttefikleri NATO'nun ise yaklaşık 5.000 askerinin ülkede görev yaptığı biliniyor.

Beyaz Saray'ın Afgan kuvvetlerini desteklemek için yakın zamanda ülkeye daha fazla ABD askerinin konuşlandırılması bekleniyor. 

ABD'nin Afganistan'daki asker sayısını arttırması Taliban ve IŞİD gibi grupların gücünü zayıflatmak yerine güçlenebileceği ihtimali yüksek gibi görünüyor.

ABD'nin Afganistan'daki en büyük hava üssü: 
Kabil'in yaklaşık 50 kilometre kuzeyinde bulunan Parvan ilindeki Bagram hava üssü ABD'nin ülkedeki askerlerini barındırdığı en büyük yerleşke konumunda. Taliban  füzelerle hedef aldığı Bagram hava üssü ile birlikte Şindand ve Celalabad üslerine saldırılar gerçekleştiriyor. Taliban, geçtiğimiz günlerde Herat kentindeki Şindand ilçesine gerçekleştirdiği saldırılarda yaklaşık 20 tankı ve 11 askeri aracı imha etmişti. 

Ortadoğu haberleri; Salih Aydın / Krokons
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
FES TURİZM