Taliban, ABD'nin barış çabalarından şüpheli

AFGANİSTAN 9 Ağustos 2019 12:31
Videoyu Aç Taliban, ABD'nin barış çabalarından şüpheli

Taliban, ABD ile yürüttüğü müzakerelerde Amerikan tarafının tutumuna şüpheli yaklaşıyor.

Taliban, perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD ile yürütülen barış görüşmelerine ilişkin Amerikan tarafının barışa bağlılığına şüphe ile yaklaştıklarını belirtti.

Reuters'in haberine göre Taliban sözcüsü Mullah Haibatullah Akhundzada, Müslümanların kurban bayramını kutladığı mesajında şunları söyledi:

"Amerika'nın vahşi bombalamaları müzakere süresince devam ediyor. Askeri ve siyasi yetkililer tarafından sivil alanlara saldırılar, çelişkili açıklamalar süreç hakkındaki niyetlerinize ilişkin belirsizlik bulutu oluşturdu. Karşılıklı güven, başarılı bir müzakere sürecinin temelidir, bu nedenle bu tür olumsuz eylemlerin durdurulması şarttır."

ABD-TALİBAN GÖRÜŞMELERİNİN 8. TOPLANTISI

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Taliban arasındaki müzakerelerin sekizinci turu dün Katar'ın başkenti Doha'da başladı. Bu tur, savaşın sona erdirilmesi adına en önemli aşama olarak değerlendiriliyor.

TALİBAN'DAN AÇIKLAMA: KURBAN BAYRAMINDAN ÖNCE BARIŞ SAĞLANABİLİR

Öte yandan Taliban siyasi sözcüsü Suhail Shaheen 23 Temmuz'da yaptığı açıklamada, binlerce Taliban savaşçısının ABD ve diğer yabancı birliklerin Afganistan'dan çekilmesinin ardından Afgan ordusunun ve diğer güvenlik güçlerinin bir parçası olacağını söyledi. Taliban ve ABD arasındaki barış anlaşmasının kurban bayramı öncesinde 11 Ağustos'ta kesinleşebileceğini söyleyen Shaheen, “Bayram öncesi bir anlaşmaya varacağımızı umuyorum. Biz ülkemizde kan dökülmesine ve yıkıma son vermek istiyoruz. Top ABD'de. Makul bir teklif bulmalılar" dedi.

Kaynak : TimeTurk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
FES TURİZM