Suriye'de 7 yıl sonra 500'den fazla Muhalif grup sonunda birleşti!

SURİYE 2 Ağustos 2018 02:12
Videoyu Aç Suriye'de 7 yıl sonra 500'den fazla Muhalif grup sonunda birleşti!

Suriye'de yaklaşık 7 yıldır parça parça durumda olan Muhalif gruplar tek çatı altında toplandı.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Suriye'de yaklaşık 7 yıldır savaşan yüzlerce Muhalif grup sonunda kalıcı bir birleşme kararı aldı.

Yıllardır Suriye sahasında Muhalif grupların birbiriyle birleşmesi-ayrılması bütün kazanımları kaybetmelerine sebeb olurken, saha istihbaratlarına göre Suriye genelinde aşireti, ketibesi, irili ufaklı gruplarıyla yaklaşık olarak 500 civarı grupta sonunda birleşme kararlarıyla bir araya geldi.

İlk olarak geçtiğimiz yıl Heyet Tahrir'uş Şam bünyesinde birleşen yaklaşık 150 civarı Muhalif grup ve ketibe bir araya gelerek sahayı bir bütün haline getirmeyi amaçlamış fakat çok farklı görüşten grupların olması sebebiyle sahadaki Muhalif grup sayısını ancak 200 civarına indirebilmişti.

Suriye'deki ayrışma geçtiğimiz aylarda Heyet Tahrir'uş Şam cephesi ile Ahraruş, Sukuruş Şam, Nureddin Zengi gibi grupların iltilaflarıyla ortaya çıkmış yaklaşık 3 aylık gruplar arasında olan sürtüşmelerden sebeb alan hakimiyerini Muhalifler kaybetmişti.

Kaybedilen yerler ile Muhalifler arasında kalıcı ateşkes sağlanmış ve tekrar savaşmamak adına anlaşmalar imzalanmıştı. 

Esed rejimi ve İran milislerinin Doğu guta ve son olarak Dera bölgesini ele geçirmesiyle Ahraruş Şam, Nureddin Zengi öncülüğünde Suriye kurtuluş Cephesi kurulmuş fakat gruplar fesh edilmemişti. Mayıs ayında Türkiye'nin desteklediği ÖSO gruplarıda tek çatı altında birleşerek sahadaki yüzlerce grup bu girişim sonrası 2 grub'a dahil olmuştu.

Bu birleşmeler sağlanırken El Kaide yanlısı gruplarda bir araya gelerek Hurras Ed-din ismiyle birleşmiş ve yeni yapılanmaya gitmişlerdi.

Bölge kaynaklarından sahih bilgilerle 2016 yılında 500'ün üzerinde Muhalif grup, ketibe veyahut aşiret'in varlığından söz konusu iken son birleşmeler sonucu sahada 3 ana grup kaldı.

Muhalif grupların sayısı yaklaşık olarak 10 civarına kadar düştü. Ana merhalede birbirinden farklı görüşlerde 3 grup kaldı bu gruplar;


500'DEN FAZLA GRUP SON 2 YIL İÇERİSİNDE 3 ANA GRUPTA BİRLEŞTİ

1-) Heyet Tahrir'uş Şam, Türkistan İslam Cemaati, Ceyşul İzze v.b
2-) Hurras Ed-din (El Kaide yapılanması)
3-) Ulusal Özgürleştirme Cephesi (Ahraruş, Sukuruş, Feylakuş Şam, Nureddin Zengi ve ÖSO grupları v.b)

Son birleşme sonrası grup ismi hakkında net bir açıklama yapılmazken beyanatlarda 'Milli Kurtuluş Cephesi' yazarken Ulusal Özgürleştirme Cephesi olarak isim belirtildi. Birleşme devam ederken Harekatın Genel komutanı Feyleki Şam'dan Ebu Yamen, Askerî Komutan Ahrar Şam'dan Ebu El Münzer, 1.Yardımcı Husam sarhan ve 2. Yardımcı Ebu Haşim atanmış durumda.

Son birleşmeyle beraber bölgede 3 ana grubun kontrolü altında yaklaşık olarak 100.000'den fazla  savaşçı bulunduğu açıklandı.

Birleşmede Heyet Tahrir'uş Şam ve bünyesinde bulunan gruplar ile El Kaide yapılanması yer almazken yaklaşık 60.000' kişilik düzenli ordu kurulduğu bildirildi.

Bölge kaynakları İdlib ve çevresini savunacak üç ana gruptan en tecrübeli, aktif ve profesyonel ordunun Heyet Tahrir'uş Şam bünyesinde bulunduğunu açıklarken İdlib merkezi ve strajedik konumdaki yerlerin kontrolünün ise yine Heyet Tahrir'uş Şam'da olduğunu bildirdi.

Heyet Tahrir'uş Şam bünyesinde yaklaşık olarak 25.000 civarında aktif ve profesyonel ordu bulunurken bunların 6.000'i yaklaşık olarak 7 yıldır Suriye'de savaşlarda en öncü ve en tecrübeli birlik olarak biliniyor.

Bu üç ana grubun birleşme ihtimalleri şuanlık söz konusu olmazken birleşme olsa dahi grupların birbirleriyle anlaşamıyacağı üzerinde duruluyor. Heyet Tahrir'uş Şam 'Ulusal özgürleştirme cephesi' içerisinde yer alan grupların Astana anlaşmaları gibi yerlerden  uzak durmalarını ve dış ülkelerin yönlendirmelerinden kaçınmaları gerektiğini savunuyor.


Ulusal özgürleştirme Cephesi resmi açıklaması;
Kaynak : ISLAHHABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
...................
FES TURİZM