Sudan'da 60 istihbaratçı emekli edildi

AFRİKA 10 Haziran 2019 11:28
Videoyu Aç Sudan'da 60 istihbaratçı emekli edildi

Sudan'da 60 istihbaratçının emekli edildiği bildirildi.

Geçen sene aralık ayında başlayan eylemlerin 2019 Nisan'ında şiddetli protestolara dönüşmesi sonrası 30 yıllık Ömer El Beşir iktidarının darbe ile devrildiği Sudan'da sular durulmuyor.

60 İSTİHABRATÇI EMEKLİ EDİLDİ

Askeri Geçiş Konseyi'nin hükümet ettiği Sudan'da konsey bazı tasarruflarda bulunuyor. Bu kapsamda Sudan İstihbarat Servisi "Muhaberat" ile Savunma Bakanlığı'nda istihbaratçı olarak çalışan 60 kişinin emekli edildiği bildirildi.

66_24
Sudan Askeri Geçiş Konseyi Başkanı General Abdulfettah Burhan


MUHALİFLER ve ASKERİ KONSEY UZLAŞAMIYOR

Sivil yönetim talebindeki eylemcilerin liderleri ve generallerin bir araya gelmesiyle ülkede üç yıl içinde sivil bir yönetime geçilmesi konusunda fikir birliği sağlansa da en yüksek merci olan konseydeki çoğunluk üzerinde anlaşmazlık yaşanmıştı. Sudan ordusu, konseyde çoğunluğun askerde olması gerektiğini savunurken, protestoculara liderlik eden çatı oluşum Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri çoğunluğun sivillere geçmesini savunuyor.

GÖSTERİCİLERE KANLI MÜDAHALE

3 Haziran'da Sudan Ordusu ülkenin başkenti Hartum şehrindeki askeri üs önünde oturma eylemi yapan halka kanlı bir şekilde müdahale etti. Muhalifler, ordunun müdahalesinde 113 kişinin öldüğünü dile getirirken hükümet ölü sayısını 61 olarak açıkladı. Yaşananların ardından Sudan haber ajansı SUNA'da bu müdahaleye ilişkin soruşturma başlatılacağı duyuruldu.

ETİYOPYA BAŞBAKANI ARA BULUCULUK İÇİN SUDAN'DA

Afrika Birliği ülkeyi tüm etkinliklerinden çıkarırken, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed de ara buluculuk için ülkeye geldi. Bu ara buluculuk görüşmeleri sırasında Sudanlı iki muhalefet lideri Muhammed Esmat ve İsmail Celab'ın da Etiyopya Başbakanıyla görüştüğü fakat bu görüşmenin ardından tutuklandıkları belirtildi.

45_3
Abiy Ahmed ve Sudanlı iki muhalif


SİVİL İTAATSİZLİK

Öte yandan Sudanlı muhalifler dün askeri cuntaya karşı halka "sivil itaatsizlik ve genel grev" çağrısı yaptı. Bu çağrının ardından kepenklerin indirildiği, ve birçok işyerinin açılmadığı görüldü.

1_77
2_80
3_68
4_65

 

Kaynak : TimeTurk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
FES TURİZM