Sri Lanka'da Ölü Sayısı Artıyor: En Az 207 Ölü 500 Yaralı

GÜNDEM 21 Nisan 2019 21:36
Videoyu Aç Sri Lanka'da Ölü Sayısı Artıyor: En Az 207 Ölü 500 Yaralı

Sri Lanka'da 8 farklı noktada meydana gelen patlamalarda ölü sayısının 207’ye yükseldiği, saldırıyla bağlantılı olduğu düşünülen 7 şüphelinin gözaltına alındığı belirtildi.

Patlamalar Kochchikade, Negombo ve Batticaloa'da Paskalya ayini sırasında 3 kilisede ve başkent Colombo'da da 3 otelde meydana geldi. Colombo'da The Shangri La, Cinnamon Grand ve Kingsbury otelleri hedef alındı.

Reuters haber ajansı ilk patlamalardan birkaç saat sonra yine başkent Colombo'nun hemen dışındaki Dehiwela'da ulusal hayvanat bahçesi yakınlarında bir otelde bir patlama daha olduğunu duyurdu. AFP burada da iki polisin öldüğünü bildirdi. AFP Colombo'un Dematagoda bölgesinde 8. patlamanın yaşandığı bilgisini geçti ancak başka detay vermedi.Güney Asya’daki ada ülkesi Sri Lanka’nın başkenti Colombo’da 3 otel ve bir kilise ile Batticaloa ve Negombo şehirlerinde 2 kilisede peş peşe patlamalar meydana geldi. Eş zamanlı saldırılarda ölü sayısının 207’ye yükseldiği, en az 500 kişinin ise yaralandığı öğrenildi. Ölenler arasında 35 kişinin de yabancı uyruklu olduğu kaydedildi. 

İlk patlamanın Colombo’daki St Anthony's Shrine kilisesinde sonrasında ise Negombo’daki St Sebastian's kilisesi ile Batticaloa’daki kilisede meydana geldiği bildirildi. Kiliselerdeki patlamaların ardından Colombo'daki Shangri-La, Cinnamon Grand ve Kingsbury otellerinde de peş peşe patlamalar meydana geldi. 

Hükümet yerel saatle akşam 6'dan sabah 6'ya kadar tüm adada geçerli olmak üzere sokağa çıkma yasağı ilan etti. ülke çapında büyük sosyal medya ağlarına ve mesajlaşma uygulamalarına da engelleme getirildi. Facebook ve Whatsapp'ın da dahil olduğu engelleme kararının yanlış bilgi ve söylentilerin yayılmaması için alındığı belirtildi. Sri Lanka Devlet Başkanı Maithripala Sirisen halktan sakin kalmalarını ve incelemeyi yürüten güvenlik görevlilerine yardımcı olmalarını istedi.

Öte yandan gerçekleştirilen saldırıyı da henüz üstlenenin olmadığı kaydedildi.


Budistler Sri Lanka nüfusunun yüzde 70'ini, Hindular yüzde 12'sini, Müslümanlar yüzde 10'unu ve Hıristiyanlar yüzde 7'sini oluşturuyor.

;
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
FES TURİZM