Son Dakika! Peşmerge'den kimyasal katliam : 1250 Ölü (Foto)

ÖZEL HABER 25 Ocak 2015 08:18
Videoyu Aç Son Dakika! Peşmerge'den kimyasal katliam : 1250 Ölü (Foto)

Peşmerge Musul'da Klorin gazı yüklü tankeri vurdu, aralarında Türkmenlerin de bulunduğu 1250'den fazla sayıda sivil öldü.

Irak’ın Musul kentinde Peşmerge güçlerinin Klorin gazı yüklü tankeri vurduğu yada kimyasal silahla saldırı düzenlediği ileri sürülürken saldırıda 1250 sivilin öldüğü iddia edildi.
 
ISLAH HABER
 
Musul patlamasının kurbanları basına yansıyandan çok fazla, çoğu sivil, hepsi sivil % 70'i kadın ve çocuk ve Musul'un Türkmen mahallesi hedef aldındı.
 
Medya aktivistlerinin sosyal medya üzerinden yayınladıkları resim ve açıklamada Peşmerge güçlerinin Musul kentinde sivillere karşı klor gazı saldırısında bulunduğunu ve saldırı sonucu 1250 kişinin hayatını kaybettiğini öne sürdü.
Öte yandan hastanelere çok sayıda boğulma şikayeti üzerine yaralıların geldiği belirtiliyor.
 
Ayrıca aylar önce IŞİD tarafından ele geçirilen Musul'da Irak ordusu ve Peşmerge güçlerinin IŞİD'e yönelik büyük çapta operasyonlar başlattığı bölgede şiddetli çatışmaların yaşandığı belirtildi.

Peşmerge iddiaları yalanladı

"Peşmergenin klorin gazı yüklü tankeri vurduğu, Musul'da aralarında Türkmenlerin de olduğu 1250 sivilin hayatını kaybettiği iddiası" sosyal medyayı ayağa kaldırdı. İddia üzerine Peşmergeden açıklama geldi.


Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı  Genel Sekreteri Cabbar Yaver, "Peşmergenin ateşi sonucu Musul'da yüzlerce sivilin  hayatını kaybettiği" yönündeki iddiaların doğru olmadığını bildirdi. 
 
Yaver, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bakanlık olarak güçlerimize,  sivillerin yaşadığı yerler kesinlikle bombalanmayacak talimatını verdik. Sadece  teyit edilen IŞİD'in askeri merkezleri ve militanların saklandığı yerler  vurulacak. Peşmergenin operasyonlarında bugüne kadar yerel halk zarar görmedi.  Musul'da sivillerini vurulduğu iddiaları, Peşmergeyi lekelemeye yöneliktir" dedi. 
 
Yaver, Peşmergenin, 12 kilometre Musul'un kuzeyine konuşlandığını  ancak yerel halkın zarar görmemesi için şu ana kadar IŞİD hedeflerini vurmadığını  söyledi. 
 
Bazı basın organlarında çıkan haberlerde Peşmergenin klorin gazı yüklü  tankeri vurması ya da kimyasal silahla gerçekleştirdiği saldırıda Musul'da  arasında Türkmenlerin de olduğu bin 250 sivilin öldüğü iddia edilmişti.
 
IŞİD de sosyal medya aracılığıyla yayımladığı fotoğraflarda, Peşmergenin  bombardımanı sonucu Musul'da onlarca sivilin hayatını kaybettiğini iddia etmişti.


FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
FES TURİZM