Salih Mirzabeyoğlu beraat etti

GÜNDEM 2 Mart 2016 18:24
Videoyu Aç Salih Mirzabeyoğlu beraat etti

İBDA-C davasında hükümlüyken yeniden yargılanma talebi kabul edilerek tahliye edilen ve kamuoyunda "Salih Mirzabeyoğlu" olarak tanınan Salih İzzet Erdiş beraat etti.

İBDA/C lideri olduğu gerekçesiyle terör suçundan 28 Şubat sürecinde tutuklanan, 16 yıl hapis yattıktan sonra tahliye edilen Salih Mirzabeyoğlu yeniden yargılandığı davada beraat etti.

Mahkeme verdiği kararda, Sanık Mirzabeyoğlu’nun Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın tamamını veya bir kısmını ortadan kaldırmaya teşebbüs ettiğine dair hukuka uygun kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden üzerine atılı suçtan beraatine karar verdiğini açıkladı.

TAZMİNAT YOLU AÇIK

Davada yargılanan diğer sanık Saadettin Ustaosmanoğlu ile ilgili ise terör örgütü üyesi olduğuna dair delil elde edilemediğinden beraatine karar verildiği açıklandı. Mahkeme kararında sanıkların tazminat isteminin de yolunun açık olduğunu bildirdi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan yeniden yargılamanın dördüncü duruşması bugün görüldü. Duruşmaya hükümlüler Salih Mirzabeyoğlu ve Saadettin Ustaosmanoğlu katılmazken, avukatları hazır bulundu.

SAVCI AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTEDİ

Duruşma savcının mütalaasını okumasıyla başladı. Savcı Ali Kaya verdiği mütalaada, yeniden yargılanma aşamasında dosyaya yeni delil sunulamadığı gerekçesiyle daha önce verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası hükmünün onaylanmasını talep etti.

Hükümlü sanık Mirzabeyoğlu’nun avukatları savcı mütalaasına itirazlarını yaptı. Avukatlardan Halil Kılıç mütalaaya tepki göstererek: “Önceki kararda Mirzabeyoğlu’nun herhangi bir eyleme katılmadığı ancak yazdığı kitaplar sebebiyle eylemleri yönlendirdiği iddiasıyla hüküm verilmiştir. O zaman Karl Marks’ın da yazdığı kitaplar sebebiyle komünistlere etki ettiğinden hakkında dava açılması gerekir. Böyle bir anlayışın düşünce özgürlüğü ile ilgisi yoktur” dedi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Dönemin İstanbul 6 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi, 2 Nisan 2001'de verdiği kararla Mirzabeyoğlu'nu “Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye kalkışmak” suçundan idam cezasına çarptırmıştı.

Aynı dava kapsamında yargılanan Saadettin Ustaosmanoğlu ve Mehmet Fazıl Aslantürk'e de “yasa dışı örgüt üyesi olmak” suçundan 18'er yıl ağır hapis cezası veren mahkeme, “yasa dışı örgüt üyelerine yardım ve yataklık etmekle” suçlanan tutuksuz sanık Hüsnü Göktaş'ın dosyasını ise yasa uyarınca ertelemişti.

Mirzabeyoğlu hakkında verilen idam cezası, 23 Eylül 2002 tarihinde uyarlama yapılarak, müebbet ağır hapis cezasına çevrilmiş, 30 Kasım 2004'te tekrar yapılan uyarlama ile ağırlaştırılmış müebbet ağır hapse dönüştürülmüştü.

Salih Mirzabeyoğlu hakkında 2005 yılında 5237 sayılı yeni TCK'nın yürürlüğe girmesi üzerine 309. ve 311. maddeleri göz önüne alınarak, lehe hükümlerin uygulanmasına karar verilmiş, ağırlaştırılmış müebbet ağır hapis cezasındaki “ağır” kelimesi çıkartılarak, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çevrilmişti. Yargıtay 9. Ceza Dairesi de Mirzabeyoğlu, Ustaosmanoğlu ve Aslantürk'e verilen cezayı onamıştı.

YENİDEN YARGILAMA TAHLİYE VE BERAATLE SONUÇLANDI

İBDA/C davası kapsamında, “Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye kalkışmak” suçundan aldığı idam cezası ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çevrilen ve 16 yıl cezaevinde tutuklu kalan Mirzabeyoğlu'nun avukatı Hasan Ölçer, müvekkilinin özellikle 28 Şubat döneminde yapılmış hukuksuzlukların, “en bariz ve en sembol” ismi olduğu gerekçesiyle, İBDA/C davasının arşiv dosyalarına bakmakla yükümlü İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesine 27 Haziran 2014'te başvurarak yeniden yargılama talebinde bulunmuştu.

Talebi değerlendiren mahkeme heyeti, 22 Temmuz 2014'te verdiği kararla, Mirzabeyoğlu'nun yeniden yargılanmasına ilişkin talebini kabule değer görerek, Mirzabeyoğlu'nun tahliyesine hükmetmişti. Heyet, bu hükmünü, “Mirzabeyoğlu'nun tutuklulukta ve infazda geçirdiği süre ile kaldığı bu sürenin uzun olması ve telafisi güç mağduriyetlere yol açma ihtimalini” dikkate alarak vermişti. 23 Temmuz 2015'te tahliye edilen Mirzabeyoğlu 16 yıl süren hapis hayatının ardından Bolu F Tipi Cezaevi'nden çıkarılmıştı.

 


1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
...................
FES TURİZM