Rus Saldırısında Dokuz Asker Hayatını Kaybetti

SURİYE 27 Şubat 2020 23:40
Videoyu Aç Rus Saldırısında Dokuz Asker Hayatını Kaybetti

Rusya, İdlib’deki bir Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) üssünü uçaklarla bombaladı, resmi olmayan açıklamalara göre saldırıda çok sayıda asker hayatını kaybetti.

 Rusya, İdlib’deki bir Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) üssünü uçaklarla bombaladı, resmi olmayan açıklamalara göre saldırıda çok sayıda asker hayatını kaybetti. Rusya hava sahasını açmadığı için yaralı ve ölüler helikopterle taşınamadı, ambulans ve kirpiler devreye sokuldu. Reyhanlı Devlet Hastanesi'nde olağanüstü bir durum yaşandığı bildirildi.

Saldırının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan Külliye'de acil güvenlik kurulu toplantısı düzenledi, CHP de Merkez Yönetim Kurulu’nu acil toplantıya çağırdı.

Günün sıcak gelişmeleri, Ankara’daki Rus heyetinin Milli Savunma Bakanlığı’ndaki toplantısı ile başladı. Bir sonuç alınamayan görüşme sürerken Rusya devlet ajansı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Rus uçaklarına ateş açtığını gösteren bir video yayınladı. Bu arada, Rusya Dışişleri Bakanlığı Türkiye’nin  'İslamcı teröristleri' silahlandırarak Soçi Anlaşması’nı ihlal ettiğini iddia etti

Bu olaylar yaşanırken hükümetin ve Suriye siyasetinin en ateşli destekçilerinden MHP lideri Bahçeli Twitter hesabından yaptığı açıklamada Rusya’ya karşı sert bir dil kullanarak Ankara’nın tavrını bir anlamda belirledi. Erdoğan, Putin’in 5 Mart’a Ankara’ya geleceği beklentisinden bahsederken Rusya’dan çok farklı ve sert bir cevap geldi. Rus Hava Kuvvetleri, bir taburun konuşlu olduğu bildirilen TSK üssünü Türkiye saati ile geç saatlerde bombaladı.

Türkiye medyası haberlere temkinli yaklaşırken sosyal medya hesaplarına Reyhanlı’dan gelen ses ve görüntüler düşmeye başladı. Ankara kayıplarla ilgili resmi bir açıklama yapmazken Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın, Amerikalı meslektaşı Esper ile görüşerek İdlib için destek istediği söylemleri yayılıyor.

23.51- İlk resmi açıklama geldi: Dokuz asker hayatını kaybetti

İlk resmi açıklama Hatay Valisi Doğan'dan geldi. Doğan, İdlib'de dokuz askerin hayatını kaybettiğini duyurdu. Doğan "Rejim kuvvetleri tarafından TSK unsurları hava saldırısına uğramıştır. Bu saldırı sonucu 9 Mehmetçiğimiz şehit olmuştur" dedi.

Hatay Valisi Doğan: "İdlib'de rejim kuvvetleri tarafından TSK unsurları hava saldırısına uğramıştır. Bu saldırı sonucu 9 Mehmetçiğimiz şehit olmuştur"

— AA Canlı (@AACanli) February 27, 2020

23.48 - Trump'a uçuşa yasak bölge çağrısı

ABD'de Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, çok sayıda Türk askerinin yaşamını yitirdiğinin belirtilmesi üzerine ABD Başkanı Donald Trump'a uçuşa yasak bölge kurulması çağrısı yaptı.

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, çok sayıda askerin yaşamını yitirdiğinin belirtilmesi üzerine Trump'a #İdlib'de uçuşa yasak bölge kurulması çağrısı yaptı

— Aylina Kılıç (@AylinaKilic) February 27, 2020

23.40- Suriye İnsan Hakları Gözlemevi: 34 asker öldürüldü

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), İdlib’de ölü asker sayısının 34 olduğunu duyurdu. 

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) İdlib’de ölü asker sayısının 34 olduğunu duyurdu. #İdlib

— Amed Dicle (@ameddicleT) February 27, 2020

Rojava Network'ün El Kaide kaynaklarından aktardığına göre Suriye ordusu ve Rus uçaklarının bu akşam Sarakib kırsalında meydana gelen hava saldırıları sonucu 37'den fazla Türk askerinin hayatını kaybettiği, 20 askerin de yaralandığı iddia edildi. 

+++Al-Qaida sources claim Syria army and Russian aircrafts killed more than 37 Turkish soldiers and wounding 20 others as result of airstrikes in Saraqib countryside tonight. #Syria #TSK #Turkey #SAA

— Rojava Network (@RojavaNetwork) February 27, 2020

23.18 -Yeni Şafak'ın Genel Yayın Yönetmeni'nden İdlib mesajı

Yeni Şafak gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, iddiaların doğru olduğunu gösteren bir mesaj paylaştı. Söz konusu mesajda Karagül "Allah ülkemizi, milletimizi, askerimizi korusun, güç versin. Bu ülke bunun bedelini çok ağır şekilde ödetecek. Bu ülke, bu millet, bu ordu tam bin yıldır bu coğrafyada savaşıyor. Nasıl hesap soracağını bütün dünya görecek" dedi.

Allah ülkemzi,
milletimizi, askerimizi
korusun, güç versin.

Bu ülke bunun bedelini
çok ağır şekilde ödetecek.

Bu ülke, bu millet, bu ordu
tam bin yıldır bu coğrafyada savaşıyor.

Nasıl hesap soracağını
bütün dünya görecek.

— İbrahim Karagül (@ibrahimkaragul) February 27, 2020

İdlib'den kayıp haberleri gelirken Al Arabiya, Libya’da da 10 Türk askerinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Al Arabiya, Libya’da da 10 Türk askerin öldüğünü duyurdu. https://t.co/bSWfsDulF6

— Amed Dicle (@ameddicleT) February 27, 2020

Kayıp haberlerine ilişkin resmi olarak bir açıklama yapılmazken, Anadolu Ajansı'ndan İdlib'de 17 günde bin 709 Suriye askerinin öldürüldüğüne dair bir haber servis edildi.

Suriye'nin İdlib kentindeki gelişmelerle ilgili Rusya Savunma Bakanlığı'ndan da bir açıklama geldi.

Euronews'in aktardığına göre Rusya, Türkiye'yi "isyancılara silah desteğinde bulunarak Suriye anlaşmasını ihlal etmekle" suçladı. Yapılan açıklamada, "Türk tarafı, silahlı güçlere topçu ve İHA desteği vererek Soçi anlaşmasını ihlal etmeye devam ediyor" ifadelerine yer verildi.

Gazeteci Aylina Kılıç, Twitter’dan “Rusya'nın İdlib'de TSK'yı yine havadan hedef aldığı ve yaşamını yitiren askerlerin olduğu iddia ediliyor” dedi. 

Rusya'nın #İdlib'de TSK'yı yine havadan hedef aldığı ve yaşamını yitiren askerlerin olduğu iddia ediliyor.

— Aylina Kılıç (@AylinaKilic) February 27, 2020

Aylina Kılıç, çok sayıda askerin yaşamını yitirdiğinin iddia edildiği son saldırının Serakib'deki TSK noktasına yapıldığını aktardı. Kılıç "Türkiye destekli gruplar, kritik öneme sahip Serakib'i bugün ele geçirmişti" hatırlatmasında bulundu.

Çok sayıda askerin yaşamını yitirdiğinin iddia edildiği son saldırının Seraqib'deki TSK noktasına yapıldığı belirtiliyor.

Türkiye destekli gruplar, kritik öneme sahip Seraqib'i bugün ele geçirmişti.

— Aylina Kılıç (@AylinaKilic) February 27, 2020

 

 

Kaynak : Ahval
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
...................
FES TURİZM