Rus,Esed ve Şii milislerden 5 bin kişilik katliam timi

SURİYE 9 Şubat 2016 11:05
Videoyu Aç Rus,Esed ve Şii milislerden 5 bin kişilik katliam timi

Rusya’nın desteğini arkasına alan Esed rejimi yeni bir katliam timi oluşturdu. Operasyonel bir kara gücü olmasıyla dikkat çeken 5 bin kişilik tim, Baas ordusu askerleri, Şii milisleri ile Rus askerlerinden oluşuyor. Tim, bugüne kadar 70 sivili infaz etti.

Rusya'nın da 30 Eylül'den beri dahil olduğu Suriye savaşının rejim kanadında yeni ve operasyonel bir kara gücü oluşturuldu. Şii milis, Esed askeri ve sivil Şebbiha milisleri ile Rus askerlerinin de aralarında bulunduğu 2 bin kişilik özel birlik ilk olarak Hama-Sahlel Gap bölgesinde savaştı. Fetih ordusuna karşı başarı sağlayamadan püskürtülen ve Aslan Tugayları adı verilen Baas ordusu askerleri ve Sii milis ve Rus askerlerinden oluşan özel birliğe 3 bin kişi daha katıldı. Esed'in 5 bin kişilik katliam timi Türkmen Dağı, Selme ve Kürt Dağı operasyonlarında görev aldı.

İRAN'DA 8 AY EĞİTİM GÖRDÜLER

Katliam timi, ilk saldırılarını gerçekleştirmeden 8 ay önce İran'da Şiiler ve Esed ordusunda seçkin birlik olarak bilinen Suvvar Sahra askerleri ve Difa el Vatani milisleri ile özel eğitim gördü. Özel birlik, Rus askerlerinin de dahil olduğu eğitimler sonrası ilk deneyimini muhaliflerle Sahlel Gap bölgesinde yaşadı. Kasım ayı başlarında Lazkiye Türkmen bölgesine dönük operasyonda ilk saldıran hatta yer alan özel birlik, Türkmen Dağı'nda 50 gün süren çatışmalarda etkin rol üstlendi. Türkmen Dağı, Selme ve Kürt Dağı'nda ele geçirdikleri bölgelerde sergiledikleri vahşetle de dikkat çeken tim, bölgede 70'ten fazla sivili infaz etti.


 

 

 

 

 
 


DAEŞ'e karşı işbirliğine açığız

Başbakanlık kaynakları, “Türkiye üzerinden 150 bin askerin Suriye'ye gireceği” iddialarına ilişkin açıklama yaptı. Haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirten Başbakanlık kaynakları, Türkiye'nin üslerinin DAEŞ ile mücadele için koalisyon güçlerine açık olduğunu ifade etti. Kaynaklar, bu çerçevede bu üslerden faydalanarak DAEŞ ile mücadele edilmesi konusunda her türlü işbirliğine açık olunduğunu vurguladı.


 

 

 

 

 
 


Sivillere bomba

Rus ordusuna ait savaş uçaklarının Suriye'nin Halep kentinde muhaliflerin denetiminde olan mahallelere düzenlediği hava saldırda 10 sivil hayatını kaybetti, 20 kişi yaralandı. Halep'teki sivil savunma yetkilisi İbrahim Leys, Rus savaş uçaklarının
Halep'teyönetim karşıtlarının kontrolündeki Salihin, Kellese ve Huluk mahallesindeki yerleşim yerlerine hava saldırısı düzenlediğini belirtti.


 

 

 

 

 
 


Azez düşüyor

Rejim tarafından ele geçirilen Halep'in kuzeyindeki 6 köyün düşmesi sonrası PYD kantonu Afrin hareketlendi. Rejime paralel olarak doğudaki Cerablus yönünden saldıran ve Der Cimeyl, Ziyara, Malikiye, Meryemin, Keştear, Ziyara'da kontrolü sağlayan bölgenin stratejik noktalarından Mınnah Havalimanı'na operasyon başlatan PYD milisleri, Mer Anaz köyüne kadar ilerledi. Muhalifler ile PYD arasında cephe hattı Azez'e kadar beş kilometre mesafeye kadar düştü. Doğu'da IŞİD'in Halfetli bölgesinde başlattığı saldırı sebebiyle 3 cephede yoğun ateş altında kalan muhalifler, büyük oranda silah ve savaşçı sıkıntısı yaşıyor. Yeni Şafak'a konuşan muhalif kaynaklar mevcut koşullar dahilinde Azez'in birkaç güne kadar düşme tehlikesi olduğunu belirtti.

BAĞLANTI YOLU KESİLDİ

PYD güçlerinin Halep'in Azez ilçesinin güneybatısında yer alan Maranaz köyünün denetimini ele geçirerek, Azez ile Tel Rıfat ilçesi arasındaki bağlantıyı kestiği bildirildi. PYD güçleri, Halep'in kuzeyindeki Azez ilçesinin güneybatısında bulunan Maranaz köyünün denetimini muhaliflerden aldı. Maranaz köyünün kontrolünü ele geçiren PYD güçlerinin Azez ile Tel Rıfat arasındaki bağlantı yolunu kestiğini ifade eden yerel kaynaklar, bölgede muhaliflerle terör örgütü PYD güçleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını da aktardı. Kaynaklar ayrıca, İran ve Hizbullah milisleri destekli Esed güçlerinin, Tel Rıfat ilçesine bağlı Kafin köyünün kontrolünü sağladığını kaydetti.
Kaynak : Yeni Şafak Yılmaz Bilgen
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
FES TURİZM