Pakistan gözaltındaki pilotun görüntülerini paylaştı, Hindistan tepkili

GÜNDEM 28 Şubat 2019 11:38
Videoyu Aç Pakistan gözaltındaki pilotun görüntülerini paylaştı, Hindistan tepkili

İki komşu nükleer güç arasında, Keşmir nedeniyle yükselen askeri gerilimde, Hindistan, Pakistan Hava Kuvvetleri tarafından düşürülen jet uçağının pilotunun salıverilmesini talep etti.

Yüzünün kanlı olduğu görülen pilotun görüntüleri, Pakistan Enformasyon Bakanlığı tarafından paylaşıldı.

Hindistan ise görüntülerin paylaşılması ile ilgili, "yaralı bir personelin etik olmayan şekilde teşhiri" ifadesiyle tepkisini ortaya koydu.

Hint yetkililer, Filo Komutanı olduğu belirtilen Abhinandan isimli pilotun "operasyonda kayboldu" şeklinde kayıtlara geçtiğini açıkladı.

1971'den bu yana iki ülke ilk kez karşılıklı olarak birbirlerinin hava sahasına girerek hava operasyonları düzenlerken, karadan da karşılıklı olarak topçu ateşi açılıyor.

Bunu size söyleyemem

Esir pilotla ilgili Enformasyon Bakanlığı tarafından yayınlanan bir başka görüntüde, Abhinandan isimli pilot, göreviyle ilgili bir soruya "Bunu size söyleyemem" yanıtı veriyor.

Pakistan Silahlı Kuvvetleri sözcüsü Tümgeneral Asıf Gafur, pilota "askeri etik kuralları çerçevesinde muamele edildiğini" söyledi.An Indian fighter pilot in the custody of Pakistani forces at an undisclosed location, 27 February 2019

Hint pilotu gözaltına almasının ardından konuşan Pakistan Başbakanı İmran Han, Hindistan'a diyalog çağrısında bulundu.

Hindistan ile görüşme çağırısında bulunan Han, "nükleer silahlara sahip iki ülke arasında" tırmanan gerilimin azaltılması için 'aklıselimin galip gelmesini umduğunu' ifade etti.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi ise olayla ilgili henüz kamuoyu önünde bir açıklama yapmadı.

Ülke medyasında, Modi'nin güvenlik ve istihbarat yetkilileri ile görüşmeler yürüttüğüne ilişkin haberler yer aldı.

Yaşanan gerilimle ilgili Hindistan'dan yapılan en üst düzey açıklamada, Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj, ülkesinin "sorumlu ve sınırlı" hareket edeceğini duyurdu.

Swaraj, Çin'de Rus ve Çinli meslektaşları ile yaptığı görüşme sonrası, "Hindistan durumun daha da gerginleştiğini görmek istemiyor" dedi.Pakistan soldiers by what Pakistan says is a downed Indian jet

Kaynak : BBC Türkçe
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
...................
FES TURİZM