Pakistan'da 5 yıldızlı otelde saatler süren çatışma sona erdi: 5 ölü

DÜNYA 12 Mayıs 2019 14:29
Videoyu Aç Pakistan'da 5 yıldızlı otelde saatler süren çatışma sona erdi: 5 ölü

Pakistan'ın Gvadar kentinde 5 yıldızlı otele silahlı saldırı düzenleyen 4 kişi, güvenlik güçleri tarafından vurularak öldürüldü.

Oteli kontrol altına alan Pakistan ordusu, saldırganların vurduğu otel güvenlik görevlisinin de öldüğünü duyurdu.

Pakistan ordusundan yapılan açıklamada, ülkenin güneyindeki Umman Denizi kıyısında bulunan Gvadar kentinde yer alan 5 yıldızlı bir otele 4 kişinin saldırdığı duyuruldu. Kapıdaki güvenlik görevlisini vuran saldırganlar otelin birinci katında terörle mücadele timlerince sıkıştırıldı. Otelde bulunanlar ise bu sırada büyük oranda tahliye edildi.

Saatler süren çatışmanın ardından 1. katta sıkıştırılan 4 saldırgan vurularak etkisiz hale getirildi. Belucistan Özgürlük Ordusu sosyal medyadan yayınladıkları bir iletiyle saldırıyı üstlendi.

Pakistan Başbakanı İmran Han, otele yapılan saldırının ülkenin refahını hedef alan bir sabotaj olduğunu söyledi.

Çin'den yapılan açıklama ile de saldırı şiddetli şekilde kınandı.

Saldırının düzenlendiği otel, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC) projesinin son noktası olan Gvadar'da bulunuyor. Özellikle Çin'in 50 milyar dolarlık yatırımıyla yürütülen Gvadar Liman Projesi içinde enerji, ulaşım, turizm ve inşaat alanında yatırımlar da yer alıyor.

Ayrılıkçı Belucistan terör örgütleri, CPEC'ten ve Belucistan'ın zenginliklerinden adil faydalanamadıkları gerekçesiyle sık sık CPEC projesine saldırılar düzenliyor.

Kaynak : euronews
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
FES TURİZM