Nakşibendi Şeyhi Abdulkerim Çevik uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti

GÜNDEM 19 Ocak 2020 16:23
Videoyu Aç Nakşibendi Şeyhi Abdulkerim Çevik uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti

Bölgenin tanınmış kanaat önderlerinden Şeyh Abdülkerim Çevik sabah saatlerinde müderrisi olduğu Kur'an Kursunda henüz bilinmeyen bir sebeple kimliği belirsiz kişilerin silahlı saldırısının hedefi oldu.

Bitlis'in Güroymak (Norşin) ilçesinde yaşamış merhum Nakşibendî şeyhi Muhammed Ziyaeddin'in torunu ve bölgenin kanaat önderlerinden Şeyh Abdülkerim Çevik, uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybetti.

Alınan bilgiye göre Şeyh Çevik, bu sabah saat 10.30 sıralarında Şeyh Hafit Kur'an kursunda öğrencileriyle birlikte kahvaltı yaparken silahlı saldırıya uğradı.

3-4 kişi oldukları belirtilen silahlı saldırganlar, henüz belirlenemeyen bir nedenle Şeyh Çevik'i hedef aldı.

Saldırıda ağır yaralanan Çevik, kaldırıldığı Güroymak Devlet Hastanesinde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Şeyh Çevik'in saldırıya uğradığını duyan yakınları, talebeleri ve sevenleri hastane önüne akın etti.

Yapılan otopsi işlemlerinin ardından Şeyh Çevik'in cenazesinin Erentepe Mahallesi'nde bulunan aile kabristanına defnedileceği öğrenildi. 

Şeyh Abdülkerim Çevik kimdir?

Hazret namı ile maruf Şeyh Muhammed Diyaeddin’in (kuddise sırruhu) torunlarından Şeyh Ataullah’ın (kuddise sırruhu) evladlarından olan Seyda Abdulkerim Çevik, Bitlis İli Güroymak (Norşin) İlçesinde dünyaya geldi.

6 yaşında başladığı ilk eğitim ile birlikte, Norşin’de çeşitli medreselerde amcası Şeyh Muhammed Hafid (kuddise sırruhu), Şeyh Mazhar (kuddise sırruhu), Şeyh Fedli (kuddise sırruhu), Mele Sabri, Horasanlı Mele Ebubekir gibi büyük âlimlerin yanında medrese eğitimine başladı.

Medrese kitaplarının birçoğunu bu âlimlerin yanında okuduktan sonra, 1988 yılından itibaren, Seyda Burhaneddin’in Başmüderrisliğini yaptığı Siirt/Tillo Medresesinde eğitimine devam ederek 1991 yılında ilim icazetini aldı.

9 yaşında amcası Şeyh Hafid’in (kuddise sırruhu) yanında tevbe ederek, Nakşibendi tarikatında başladığı seyr-u sülükü amcası Şeyh Muhammed Hafid’in (kuddise sırruhu) 2001 yılında vefatından sonra, Şeyh Fetullah-i Verkanis’in (kuddise sırruhu) torunu Şeyh Asım’ın (kuddise sırruhu) yanında tamamlayarak, 2007 yılında Şeyh Muhammed Asım (kuddise sırruhu) tarafından irşad ile görevlendirildi.

Bitlis İli Güroymak (Norşin) İlçesinde bulunan Norşin medresesinde Başmüderris olarak ilim ve irşadla meşgul olan Seyda Abdulkerim Çevik, aynı zamanda Anadolu Üniversitesi İlahiyat ve Sosyoloji bölümleri mezunuydu.

Şeyh Abdulkerim bölge halkı arasında yaşanan anlaşmazlık ve sorunlar için devamlı arabulucu olur, aradaki sorunların sulh ve barış ile sonuçlanması için çaba ve gayret göstriridi. Çevik onlarca olay ve anlaşmazlığın sulh ile sonuçlanmasına vesile olmuş bir şahsiyettir.
 
Kaynak : İLKHA
1000
icon
Vel ahiri davana 21 Ocak 2020 06:33

ALLAH C.C. dini için ilmi ile,vakti ile,malı ile,canı ile cihad edenlere hem bu dünyada hem de ahirette rahmeti ile muamele etsin İNŞALLAH...Kimse kimsenin iç dünyasını,RABB'i ile olan ilişkisini bilemez...Bize düşen şey; müslüman olduğuna inandığımız kişilere ALLAH'tan C.C.ve C.Ş. rahmet dilemekten başka birşey değildir.

0 3 Cevap Yaz

Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
FES TURİZM