Myanmarlı Budist fanatiklerden yüzsüz gösteri

ARAKAN 8 Ocak 2015 15:57
Videoyu Aç Myanmarlı Budist fanatiklerden yüzsüz gösteri

Myanmar'da Budist bir grup hak ihlallerini incelemek üzere bölgeye gelen BM raportörüne yönelik protesto gösterisi düzenledi

Birleşmiş Millerler Myanmar Raportörü Yanghee Lee, hak ihlallerini incelemek üzere bölgeyi ziyareti sırasında havaalanında Budistler tarafından protesto edildi.

Yanghee Lee, Myanmar'da Arakanlı Müslümanların  haklarının kısıtlanması ve bölge halkıyla evlenmelerinin yasaklanması yönündeki uygulamaları yerinde incelemek üzere bölgeye ziyarette bulunuyor. 

Myanmar polisinden AFP'ye yapılan açıklamada havalanında yaklaşık 1000 kişilik bir grubun Lee'yi protesto içn toplandığını fakat raportörün güvenliği için tüm tedbirlerin alındığını söyledi.

Myanmar'da Arakanlı Müslümanlar sık sık Budistlerin saldırısına uğruyor. Camiler ve medreseler yakılırken Müslümanlar tecavüze uğruyor. BM, Arakanlı Müslümanları dünyanınj en fazla zulüm gören azınlık grubu olarak nitelendirmişti. 

2012'de yoğunluğunu arttıran saldırılar sonucunda yüzlerce Müslüman hayatını kaybederken yüzbinlercesi bölgeyi terk ederek deniz yoluyla Bangladeş ve Malezya'ya sığındı. Hala Bangladeş'teki kamplarda onbinlerce Müslüman Arakanlı yaşıyor.

2013 Ağustos ayında da bölgeyi ziyaret eden BM raportörü saldırıya uğramış, Budistlerin baskıları ve saldırıları neticesinde Arakanlı Müslümanalrın kaldığı kampları ziyaret etmekten vazgeçmek zorunda kalmıştı.
Kaynak : Dünya Bülteni
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
...................
FES TURİZM