Mısır'da askeri darbenin ardından hapishanelerdeki ölüm sayısı: 330

MISIR 11 Kasım 2015 19:37
Videoyu Aç Mısır'da askeri darbenin ardından hapishanelerdeki ölüm sayısı: 330

Mısır'daki askeri darbenin ardından hapishanede hayatını kaybedenlerin sayısının 330'u aştığı bildirildi.

Mısır'daki askeri darbenin ardından hapishanede hayatını kaybedenlerin sayısının 330'u aştığı bildirildi.

AA muhabirine konuşan İnsan Hakları Takip Örgütü (Human Rights Monitor HRM) İcra Müdürü Selma Eşref, "Askeri darbenin ardından hapishanelerde yaşanan ölüm vakaları 330'u aştı. Bunların 10'u ise ekim ayında gerçekleşti. Ölüm vakalarında ciddi bir artış var ve hepsini tespit etmemiz mümkün değil" dedi.

Konuya ilişkin tespit edilen bazı bilgileri paylaşan Eşref, "Ölümlerin çoğu işkence, tıbbi ihmal veya doğrudan hayata kast şeklinde vuku buldu. Bu kişilerin çoğu siyasi mahkumdu" diye konuştu.

Bazı kişilerin, merkezi emniyet teşkilatına ait kamplarda ve ev gibi bazı yerlerde yasal olmayan şekilde tutulduğunu kaydeden Eşref, kayıp vakalarında da ciddi bir artış gözlendiğini ve son 3 ay içinde 215 kayıp tespit edildiğini aktardı.

Siyasi mahkumlara sistematik işkence

Eşref, "Siyasi mahkumlara hayatları sonlanana kadar sistematik işkence yapılıyor. Elektrik verme, kollardan asılma, yemekten mahrum bırakma, dil ve bazı hayati organları kesme, hücre cezası gibi  bazı işkence yöntemleriyle hayatını kaybetmiş vakalar tespit ettik" ifadelerini kullandı.

Kaynak : trt haber
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
...................
FES TURİZM