Mehmet Zihni Efendi'nin Nimet İslam İlmihali

İLİM VE KÜLTÜR 1 Mayıs 2020 03:59
Videoyu Aç Mehmet Zihni Efendi'nin Nimet İslam İlmihali

İlmî birikim ve faziletiyle son dönem Osmanlı uleması arasında seçkin bir yere sahip bulunan Mehmed Zihni Efendi'nin, Hanefî fıkhının temel kaynaklarına dayanarak hazırladığı ve Nimet-i İslâm adını verdiği bu eser, yazıldığı tarihten bugüne önemli bir boşluğu doldurmuştur.

Bu kitap son asır müslüman alimlerinden Hacı Zihni Efendinin en değerli eserlerindendir. Müellifin gerek üslubundaki ifade kudreti, gerek vukuf derinliği ve gerekse malûmat zenginliği bakımından eşsiz bulunan eserinin bu üstün özelliklerini mümkün olduğu kadar bozmadan bugünkü nesillere aktarabilmek için büyük emek ve gayretlerle sadeleştirilmiş tam metnidir. Eserin muhtevasındaki bilgi zenginliği bütün fıkıh kitaplarını toplayıp öz olarak içine alacak genişliktedir. Eser, sünnet ehlinin itikatta ve amelde en doğru esaslarını ihtiva eden en muteber kitabıdır.
 


İlmî birikim ve faziletiyle son dönem Osmanlı uleması arasında seçkin bir yere sahip bulunan Mehmed Zihni Efendi'nin, Hanefî fıkhının temel kaynaklarına dayanarak hazırladığı ve Nimet-i İslâm adını verdiği bu eser, yazıldığı tarihten bugüne önemli bir boşluğu doldurmuştur. İlmihal geleneğinin ilki sayılabilecek eser, kendisinden sonra yazılan ilmihal kitaplarına kaynaklık etmesi bakımından da önemlidir.

Eser, Osmanlı dönemindeki fetva kitaplarından yapılan alıntıların konu içerisinde kullanımıyla zenginleştirilip daha faydalı bir hale getirilmiştir. Ayrıca müellif, konuların anlaşılmasını kolaylaştırabilmek amacıyla, kelime ve kavramları açıklayıcı bazı şiirlere de yer vermiştir.

Klasik ilmihal geleneğinin bütün unsurlarını içermesinin yanı sıra; kullandığı üslup, konularla ilgili detaylı bilgiler sunması, yazılmasının üzerinden yüz yıl gibi bir süre geçmesine rağmen önemini hala koruyor olması gibi özellikleri bu eseri benzerlerinden farklı kılmaktadır.


BU KİTABI TEMİN ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Sayfa Sayısı: 896
Baskı Yılı: 2012
Dili: Türkçe
Yayınevi: Özgü Yayıncılık
Sayfa Sayısı : 896
İlk Baskı Yılı : 2012
Dil : Türkçe

BU KİTABI TEMİN ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Kaynak : İSLAM MEDYA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL