Soru; Firavun'un Laneti Gerçek mi?

lanet diye bir şey yoktur mumyaların hortlayıp intikam aldığı diye de bişey yoktur sadece görevli cin vazifesini yapıyor...

6 Ağustos 2020 14:46
A
a
Hamd Alemlerin Rabbi olan Allah'a
Allahın selâmı onun peygamberi, habibi Rasulullah'a olsun.

Rabbim bana güzel bir şekilde yazmayı, sizlere güzel bir şekilde okumayı, yazmaktan ve okumaktan ziyade yazılanlardan ders alıp, fehim edip, amel safhasına koymayı nasib etsin. (Âmin)

Soru; firavunun laneti gerçek mi?

Ingilizlerin 1800 yıllarda mısırı işgaliyle beraber arkolojik kazılarla bir çok firavunun mezarları açıldı ve incelenmeye başlandı.. Bu kazılar sırasında firavunların tabutlarına ve cesetlere dokunan ya da taşınmasına yardim eden kişilerin esrarengiz bir şekilde ölmeleri, delirmeleri, amansız teşhisi mümkün olamayan hastalıklara yakalanmaları.... Firavunların cesetlerine ulaştıklarında karşılarına korkunç varlıkların çıkması, sesler duymaları ve kendilerini aniden mezarın dışında bulmaları işte bu sebeblerden dolayı bunun bir lanet olduğuna inanildi.. 

Peki bunun sebebi nedir?

Firavun Tutankamunun gerçekten laneti var mı?

Bu tür sorulara nasıl cevap verebiliriz?

Bu anlatıların ve sorulan sorulara verebilecek tek bir cevap vardır.

BÜYÜ!

Antik mısır medeniyetin büyü ilminde ileri olduğu bi vakadır. Nitekim Allah kur 'an da bir çok yerde Musa peygamber ve büyücüler arasında geçen olayı bize anlatmıştır ve rivayetlere göre Musa peygamberin karşısına iki vadi dolusu büyücü çıkmıştır bu da onların ne kadar çok bu ilimle meşgul olduğunu gösterir.

Peki aradan üç bin beşyüz yıl geçmesine rağmen büyünün etkisi devam eder mi? 

Bu soruya cevap verebilmek için evvela firavunların nasıl mumyalandığına bakmak lazım... firavunlar mumyalanmadan önce bütün iç organları çıkartılır hatta beyni burun deliklerinden parça parça çıkartılır daha sonra bütün beden tuza bastırılarak su kayıp etmesi sağlanır.. En son işlem bezlerle sarılması bu işlem yapılırken çıkarılan her organın bulunduğu yere tılsımlı(büyülü) temsili baharat ya da kağıt konulur....En son mezara konulacağı zaman büyücüler efsunlama yapar.. bu efsunlama sırasında kullanmış olduğu malzemeleri telef olamaması için bi kutunun içine koyup üzerine kurşun döker bu da asırlar geçmesine rağmen büyünün etkisinin devam etmesi sağlanır . Bu büyü sayesinde firavunların cesetlerini korumaları için cin görevlendirilmiş olur... lanet diye bir şey yoktur mumyaların hortlayıp intikam aldığı diye de bişey yoktur sadece görevli cin vazifesini yapıyor...
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL