Lübnan'da yolsuzluk protestoları: En az 220 yaralı

İSLAM DÜNYASI 19 Ocak 2020 13:09
Videoyu Aç Lübnan'da yolsuzluk protestoları: En az 220 yaralı

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta dün güvenlik güçleri ile protestocular arasında çıkan çatışmalarda en az 220 kişi yaralandı.

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta dün güvenlik güçleri ile protestocular arasında çıkan çatışmalarda en az 220 kişi yaralandı.

Lübnan Kızılhaç Örgütü'nden yapılan yazılı açıklamada, Beyrut'un göbeğinde göstericiler ile polis arasında saatlerce süren olaylar sonucu 220 kişinin yaralandığı belirtildi.

Açıklamada, 140 yaralıya olay yerinde müdahale edildiği ve diğer 80 yaralanın ise yakındaki farklı hastanelere nakledildiği aktarıldı.

Lübnan'da ekonomik krize karşı 17 Ekim'de başlayan ve 13 gün sonra Başbakan Saad el-Hariri'yi istifaya zorlayan protesto gösterileri dün başkent Beyrut'daki Meclis binası önünde devam etti.

"Bedel ödemeyeceğiz" sloganıyla toplanan yüzlerce protestocu, çeşitli sloganlar eşliğinde taş ve su şişeleri fırlatarak Meclis binasına açılan ana yoldaki güvenlik güçlerini uzun süre tahrik etti.

Güvenlik güçleri de eylemcilere ses bombaları ve tazyikli suyla başlattığı müdahaleyi göz yaşartıcı gazla devam ettirdi.


intelfeedia@intelfeedia

Large-scale protests turn violent in #Beirut and army is called in to subdue the unrest. Increasing anger over Lebanese gov’t inability to reform and address grievances may be hitting a boiling point. #LebanonProtests @TheWarMonitor @Natsecjeff

Embedded video
29
11:32 PM - Jan 18, 2020
Twitter Ads info and privacy
 

Ülkenin kuzeyindeki Trablusşam ve diğer bazı kentlerde de Beyrut'taki eylemcilere destek gösterisi düzenlendi.

Trablusşam hükümet konağında toplanan onlarca vatandaş, "yolsuzluk ve yolsuzluğa bulaşan yöneticilerden hesap sorma ve yağmalanan kamu mallarını iade etme" yönündeki talepleri yerine getirilinceye kadar eylemlerini sürdüreceklerini dillendirdi.

Cumhurbaşkanı Avn'dan çağrı

Cumhurbaşkanı Mişel Avn, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, barışçıl göstericilerin yanı sıra özel ve kamu mallarının korunması ve taşkınlık çıkaranların önüne geçilmesi için Savunma ve İçişleri bakanları ile emniyet yetkililerine çağrıda bulundu.

Bu arada Başbakan Hariri de yaptığı açıklamada, başkent Beyrut'ta yaşanan gerginlik, yangınlar ve yıkım eylemlerin iç güvenliği tehdit eden bir durum olarak değerlendirdi.

Hariri, "Beyrut, provokatörler ile kitlesel barışçıl gösterilere darbe indirmeye çalışan kasıtlı politikaların alanı haline gelmeyecek." ifadelerini kullandı.


AP

Ekonomik kriz ve hükümetin vergi politikaları nedeniyle 29 Ekim 2019'da istifa eden Başbakan Hariri, yeni hükümet kurulana kadar görevine devam ediyor.

Şii Hizbullah örgütü ve siyasi müttefiklerinin destekleri sonucu 19 Aralık 2019'da hükümeti kurma görevini alan Hassan Diyab, halkın talep ettiği teknokratlardan oluşan küçültülmüş kabineyi oluşturma konusunda henüz mesafe alamadı.

Lübnanlı protestocular, "ekonomik krizin günden güne kötüye gittiği ve siyasi güçlerin çözüm üretmek yerine parti çıkarlarını ön planda tuttuğu" gerekçesiyle pazartesi günü itibarıyla yol kapatma eylemlerini yeniden başlatmıştı.

Kaynak : euronews
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
...................
FES TURİZM