Lübnan’da 106 Nusret Cephesi ve IŞİD üyesine idam cezası verildi

GÜNDEM 22 Mayıs 2016 12:08
Videoyu Aç Lübnan’da 106 Nusret Cephesi ve IŞİD üyesine idam cezası verildi

Lübnan’da askerleri kaçırmak, cinayet ve Suriye sınırındaki Arsal kasabasına saldırı düzenlemekle suçlanan 106 kişi idama mahkum oldu.

Lübnan’da askerleri kaçırmak, cinayet ve Suriye sınırındaki Arsal kasabasına saldırı düzenlemekle suçlanan 106 kişi idama mahkum oldu.

Beyrut’taki mahkemeden bir kaynak, idam cezası alan IŞİD ve Nusret Cephesi üyelerinden 73’ünün Suriyeli, 32’sinin Lübnanlı ve birinin Filistinli olduğunu belirtti. Kaynak, bu kişilerden 77’inin halen tutuklu olduğunu ve diğerlerinin arandığını kaydetti.

Suriye sınırındaki Arsal kasabasında Ağustos 2014’te Lübnan ordusu ile mühalifler arasında şiddetli çatışmalar yaşanmış ve 30 asker mühalifler tarafından kaçırılmıştı. Daha sonra yapılan takas anlaşması kapsamında 16 askere karşılık olarak Lübnan’da tutuklu bazı mühalifler serbest bırakılmıştı.

Lübnan’da idam cezası son olarak 2004 yılında uygulanmış, 2011 yılında ise 50’ye yakın kişi terörle bağlantılı cezalardan idama mahkum olmuştu.

Lübnan siyasetinde Hizbullah’ın büyük etkisi bulunuyor. Kurduğu parti ile mecliste önemli bir konumda olan Hizbullah örgütünün üyeleri Suriye’de Esed saflarında savaşsa da terörist muamelesi görmüyor.

Kaynak : Küresel Analiz
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
...................
FES TURİZM