İslami Cephe: “Ahrar Mensupları Kimyasalla Katledildi!”

SURİYE 10 Eylül 2014 15:14
Videoyu Aç İslami Cephe: “Ahrar Mensupları Kimyasalla Katledildi!”

Suriye'de, Ahraru'ş Şam Tugayı karargahına düzenlenen ve genel emir Hasan Abbud dahil 45 üst düzey komutanın şehit olduğu bombalı saldırıda kimyasal madde kullanıldığı açıklandı.

İslami Cephe Sözcüsü Enes Ebu Bişir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ahraru'ş Şam Tugayı lideri Hassan Abbud Ebu Abdullah el-Hamavi ile çok sayıda saha komutanının yer aldığı İdlib’in Ram Hamdan köyündeki gizli toplantıya bomba yüklü araçla yapılan ve 45 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda kimyasal madde kullanıldığını iddia etti.

Saldırıda çok sayıda birlik komutanının öldürüldüğünü belirten Ebu Bişir, şunları söyledi:

"Ram Hamdan köyünde tugay karargahı şimdiye kadar hep gizli tutuldu. Sadece üst düzeyde saha komutanları toplantı olduğunu ve yerini biliyordu. Bu kadar gizli tutulan toplantı alanına, hedefi belli olanlar saldırı gerçekleştirdi."

Ebu Bişir, saldırının kimler tarafından gerçekleştirildiğine ilişkin bilgi vermedi.

Liderliğe Şeyh Ebu Cabir Atandı

Öte yandan, Ahraru'ş Şam Tugayı'ndan yapılan açıklamada, yeni lider olarak Haşim eş-Şeyhi Ebu Cabir’ın, "askeri komutan" olarak da  Ebu Salih Tahhan'ın atandığı belirtildi.

abu-jaber-seyh-ebu-cabir-ahrarin-yeni-lideri.jpg

Açıklamayı internet yoluyla duyuran Şura Konseyi Sözcüsü, "Hak yolunda mücadelemiz devam ediyor, bu olay ülkeyi kurtarmak için daha fazla çalışmak, dış bağlantılı içerideki zorbalarla savaşmaktan başka bir şeye sebep olmayacak. Şam, Esed rejiminden ve IŞİD'den temizleninceye kadar Ahraru'ş Şam Tugayı cihada hizmet etmeye devam edecek" dedi.

Adı açıklanmayan sözcü, "Hayatını kaybeden liderlerimiz şehitler kervanına katılmıştır. Şam toprakları, sahabe döneminden bu yana kahramanlar kurban vermeye devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Suriye’de savaşan silahlı muhalif grupların en güçlülerinden biri olan Ahraru’ş Şam, ülkenin kuzeybatısındaki İdlib bölgesinin yanı sıra birçok bölgede etkin. Tugay, sadece silahlı birlikleriyle değil, yardım ve eğitim çalışmalarıyla da ön plana çıkıyor.

İslami Cephe hayatını kaybedenler için açıklama yayınladı

Suriye'deki muhalif silahlı grupların en büyük çatı yapılanması olan İslami Cephe, saldırıya ilişkin açıklama yayımladı.

İslami Cephe tarafından yayınlanan açıklamada, "gerçeklerin henüz tespit edilemediği olayda hayatını kaybeden komutanları, İslam ümmeti ve sabırlı Suriye halkı için hayırla yad edildiği" ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Şam tağutuna (Beşşar Esed'e) karşı 2 yıl süren yoğun mücadelenin ardından Allah'ın huzuruna gittiler. Allah'ın huzuruna gidene kadar başlarına gelen olumsuzluklar onları zayıf düşürmedi, yollarından vazgeçirmedi."

Açıklamada Ebu Abdullah el-Hamavi lakaplı Ahraru'ş Şam hareketinin kurucusu Hassan Abbud'un yanısıra hayatını kaybeden komutanlar arasında Ebu Yazen eş-Şami, Ebu Talha, Ebu Talha el-Gabi, Ebu Abdulmelik eş-Şeri (İslami Cephe Hukuk Konseyi Başkanı), Ebu Eymen el-Hamavi, Ebu Eymen Ram Hamdan, Ebu Sariye eş-Şami, Muhibbuddin eş-Şami, Ebu Yusuf Binniş, Talal el-Ahmed Temmam, Ebu ez-Zubeyr el-Hamavi, Ebu Hamza er-Rakka'nın bulunduğu kaydedildi.

SMDK saldırıyı kınadı

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'ndan (SMDK) yapılan yazılı açıklamada, "Ahraru'ş Şam Hareketi lideri Hassan Abbud ve diğer üst düzey yetkililerin öldürülmesine neden olan saldırıyı kınıyoruz. Suriye halkı, özgürlük ve adalet için yoluna devam ederek, suçluları cezalandıracaktır" ifadeleri kullanıldı.

Saldırının "iğrenç suç" olarak nitelendirildiği açıklamada, "Bu suçu işleyenler, Suriye halkı ve devriminin düşmanları olduklarını kanıtladılar" denildi.

Saldırıda şehit düşen yetkililerin ailelerine taziye dileklerinde bulunulan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ahraru'ş Şam Hareketi lideri Abbud ve arkadaşları, Beşşar Esed rejiminin zulmüne karşı sivilleri savunmak ve onları korumak için mücadele ediyordu. Suriye'nin farklı bölgelerinde yürüttükleri askeri çalışmalarla, devrime büyük katkılarda bulundular."

Kaynak : HASÖZ-HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
FES TURİZM