Irak'tan iki idam kararı daha

IRAK 29 Mayıs 2019 22:07
Videoyu Aç Irak'tan iki idam kararı daha

Bağdat’taki bir mahkeme, bugün bir Fransız vatandaşını daha IŞİD üyesi olma suçundan idama çarptırdı. Bu kararla birlikte 4 gün içinde idam cezası verilen Fransız vatandaşları sayısı 7’ye yükseldi.

29 yaşındaki Fransız vatandaş Yasin Sakım, Fransız medyasındaki en meşhur militanlardan biridir. Sakım geçtiğimiz Ocak ayında, Suriye’de yakalanarak Irak’a teslim edildi.

Mahkeme ayrıca Şubat ayında Suriye’den Irak’a teslim edilen Tunuslu Muhammed Beriri’yi de idama mahkum etti.

24 yaşındaki Beriri, 11 Fransız militan ile Irak’a nakledildi. Bugün yapılan duruşmada Beriri’nin milliyeti olmadığı ve Fransa’da ikamet ettiği ortaya çıktı.

Beriri, Karkh Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, “IŞİD’e katıldığım için pişmanım fakat Suriye’ye gittiğim için pişman değilim. Orada gözlerim açıldı. Ayrıldım çünkü kızgınım. IŞİD’in zayıfları savunduğunu düşündüm. Bugün gerçeği gördüm. Bu örgütle hiçbir ilgim yok” ifadelerini kullandı.

Bir saatten fazla süren duruşma sırasında Beriri, radikal örgütteki farklı tugaylara katıldığını ve hilafet devletine bağlı sınır muhafızı olarak çalıştığını itiraf etti.

Fransız medyasındaki ünlü cihatçılardan biri olan Yasin Sakım’ın idam kararıyla birlikte, hakkında idam kararı verilen Fransızların sayısı 7’ye ulaştı. Geçtiğimiz 3 gün içinde Irak yargısı 6 Fransız hakkında idam kararı vermişti.

Bağdat’taki bir mahkeme dün, Fransız istihbarat servisinin Suriye’ye cihatçı gönderilmesini kolaylaştırmakla suçladığı 33 yaşındaki İbrahim el-Necara’ya idam cezası verdi. Mahkeme, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından yakalanarak Ocak ayı sonunda Irak’a teslim edilen 33 yaşındaki Kerem el-Harşevi’nin yarın öğleden sonra asılarak idam edilmesine karar verdi.

Mahkeme Pazar ve Pazartesi günü de Kevin Gonot, Leonard Lopez, Salim Machou ve Mustafa Merzuk’u idama mahkum etmişti.

Irak yasalarına göre, hükümlülerin temyiz başvurusunda bulunması için 30 günleri var.

Irak terörle mücadele yasasına göre, radikal örgüte mensup olan kişiler savaşa katılmasa bile idam cezasına mahkum edilir.
Kaynak : şarkul avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
...................
FES TURİZM