İncirlik Hava Üssüne iki Predator yerleştirecek iddiası!

GÜNDEM 14 Mart 2015 11:35
Videoyu Aç  İncirlik Hava Üssüne iki Predator yerleştirecek iddiası!

ABD'nin Türkiye'den, İncirlik'e Predator yerleştirme talebinde bulunduğu, Türkiye'nin bu talebe olumlu cevap verdiği iddia ediliyor. Predatorlar, bombardıman yapabilen insansız hava araçları olarak biliniyor

ABD önderliğindeki koalisyona İncirlik’i lojistik ve insani amaçlı açan Türkiye’nin ABD Merkez Kuvvetleri Komutanı Austin’in ziyareti sonrası yeni adım attığı öne sürüldü. İddiaya göre, Suriyeli muhaliflere yönelik eğit-donat sürecinde ABD heyeti, İncirlik’e bombardıman özelliğine sahip 2 Predator konuşlanmasını talep etti.

Vatan Gazetesi Ankara Temsilcisi Murat Çelik’in haberine göre, Türkiye bu talebe onay verdi. İddiaya göre, ABD Pakistan ve Yemen’deki El Kaide hedeflerini vurmada kullandığı iki Predator’ü IŞİD’e karşı konuşlandıracak. Predator’ların 2-3 hafta içinde Türkiye’ye geleceği belirtiliyor. 500’er kiloluk iki ‘Hellfire’ yani ‘Cehennem ateşi’ füzesi taşıyan Predator’lar özellikle nokta hedefleri vurmada çok etkili. Predator’lar 30 saat uçabiliyor.

Askeri kaynaklar şu an İncirlik Üssü’nde ABD’ye ait bombardıman özelliğine sahip insansız hava araçlarının bulunmadığını söylüyor. Askeri kaynaklar, İncirlik’te Türkiye’ye ve ABD’ye ait insansız hava araçlarının bulunduğunu ancak hiç birisinin bombardıman özelliğine sahip olmadığını vurguladı. ABD’nin Irak’ta bu tür insansız hava araçları olabileceği belirtildi.

Ancak üst düzey yetkililerin verdiği bilgiye göre, Türkiye ile ABD arasında yapılan eğit - donat görüşmeleri sırasında ABD’li heyet, İncirlik talebini masaya getirdi. Bu talepte, bombardıman özelliğine sahip iki ‘predator’ün İncirli Hava Üssü’ne konuşlanması istendi. İddiaya göre, yapılan görüşmeler sonucunda da Türk heyeti bu talebi kabul etti.

Predator konusunda görüş birliğine varılmasından sonra da insansız hava araçlarının Türkiye’ye getirilmesi için takvim başlatıldığı belirtiliyor. Buna göre iki adet Predator 2-3 hafta içinde Türkiye’ye getirilecek.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
FES TURİZM