Husiler Yemen'in en büyük hava üssünü ele geçirdi

GÜNDEM 25 Mart 2015 14:13
Videoyu Aç Husiler Yemen'in en büyük hava üssünü ele geçirdi

Husi Ensarullah Örgütü, Yemen'in en büyük hava üssü olan ülkenin güneyindeki El-Aned'i ve geçici yönetim merkezi Aden'e 60 kilometre uzaklıktaki Lahic kentini ele geçirdi. Militanların, Yemen Savunma Bakanını da kaçırdığı ifade ediliyor. Cumhurbaşkanı Hadi'nin ise Yemen'den ayrıldığı iddia edilirken, Hadi'nin danışmanları hala Yemen'de olduğunu ve bir yere gitmeyeceğini söyledi.

Husi militanlarının, Yemen Savunma Bakanı Mahmud es-Subeyhi ve Lahic kenti tugay komutanı Tuğgeneral Faysal Receb'i kaçırdığı iddia edildi.
Husi Ensarullah Örgütü, Yemen'in en büyük hava üssü olan ülkenin güneyindeki El-Aned'i ve geçici yönetim merkezi Aden'e 60 kilometre uzaklıktaki Lahic kentini ele geçirdi. Lahic kentinde yer alan üssün müdafaası için herhangi bir direniş gösterilmedi.
'Cumhurbaşkanı kaçtı' iddiası

AFP ve AP, Hadi'nin Aden'den ayrıldığını ve nereye gittiğinin tam olarak bilinmediğini yazdı. Reuters ise danışmanlara dayandırdığı haberinde ise Hadi'nin Aden'de olduğunu, oradan ayrılmaya da niyeti olmadığını belirtti.

"Husiler eski Cumhurbaşkanıyla işbirliği yapıyor"

Yerel kaynaklar, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin başkent Sana'dan ayrılmasından bu yana ülke yönetimini sürdürdüğü Aden kentine 60 kilometre mesafede bulunan El-Aned Hava Üssü, eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlısı güvenlik güçleri işbirliği yaptığını iddia etti.
Kaynaklar ayrıca eski Cumhurbaşkanı Salih yanlılarının desteğiyle Husilerin Lahic'in merkezini ele geçirdiğini bildirdi.
Yerel kaynaklar ayrıca El-Aned'in 2 gün boyunca ayrılıkçı Güney Harekti tarafından yağmalandığını ve çok sayıda araç-gerecin gasp edildiğini aktardı.
Savunma Bakanı Mahmud es-Subeyhi, 21 Mart'ta ülkenin en büyük hava üssü olan El-Aned'in komutanını "Husiler ve eski Cumhurbaşkanı Salih ile" bağlantısı olduğu gerekçesiyle görevden almıştı.

Kaynak : Yeni Şafak
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
FES TURİZM