Hollanda'nın 'Sosyal deney' kurbanı çocukları

DÜNYA 25 Kasım 2021 07:42
Videoyu Aç Hollanda'nın 'Sosyal deney' kurbanı çocukları

1950’li yıllarda Grönland ile Danimarka arasında daha iyi bağlar kurabilecek "seçkin bir toplumsal kesim" oluşturma hedefli "sosyal deney" kapsamında ailelerinden koparılan Grönland yerlisi 6 kişi, Danimarka hükümetinden tazminat talep etti.

BBC'nin haberine göre, Grönland’dan 1950’li yıllarda Danimarka’ya getirilen 22 çocuktan 6’sının avukatları, Danimarka hükümetinden tazminat almak için başvurdu.Avukatlar, şimdi 70’li yaşlarında olan her bir Grönland yerlisi için 28 bin 200 sterlin tazminat istedi.Danimarka'dan yetkililer, konuyla ilgili hiçbir açıklama yapmadı.Başbakan Frederiksen'den özürDanimarka Başbakanı Mette Frederiksen, 2020'de sosyal deney için Grönland’daki ailelerinden koparılan 22 çocuk için ülkesi adına özür dilemişti.

"Sosyal deney" kapsamında 1950’li yıllarda Grönland’daki ailelerinden koparılarak Danimarka’ya getirilen çocukların “Küçük Danimarkalılar” olarak eğitilip tekrar Grönland’a gönderilmeleri planlanmıştı.

Danimarka'nın "seçkin bir toplumsal kesim oluşturma" hedefi Danimarka hükümeti, söz konusu plan kapsamında Kopenhag ile Grönland'ın başkenti Nuuk arasında daha iyi bağlar kurabilecek “seçkin bir toplumsal kesim” oluşturmayı hedeflemişti. Plan tutmayınca ailesinden koparılan çocuklar, daha sonra Grönland'a geri döndü. Çoğu ailesini bir daha göremeyen çocuklar, yetimhaneye yerleştirildi. 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL