Hilal göründü mü? Ramazan Ayının İlk Günü ne zaman olacak

GÜNDEM 4 Mayıs 2019 14:24

Müslüman aleminin heyecanla beklediği Ramazan Ayı için hazırlıklar sürerken, bu akşam saatlerinde dünyanın her yerinde gözetlenecek olan Hilal'in görülüp görülmemesi üzerinde Ramazan ayının başlangıcı için Müslümanlar beklemeye başladı.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ 

Müslüman Aleminin merakla beklediği Hilal göründü mü? Ramazan ayının ilk günü ne zaman? sorusunun cevabını İnşallah akşam saatlerinde Hilal'in gözetlenmesi esnasında güncel olarak bu sayfadan paylaşacağız

Ramazan orucuna başlamak ve orucu bitirmek Ramazan ve Şevvâl hilallerinin görülmesiyle olur. Şaban ayının yirmi dokuzuncu günü hilal gözetlenir; şayet hava bulutlu ise veya hilal gözetlendiği halde görülmezse, Şaban ay'ı otuz güne tamamlanır ve Ramazana böyle başlanır.

Hilal ile ilgili olarak Hz. Peygamber (s.a.v)'den bize intikal etmiş hadisler bir hayli çoktur.
Ebu Hureyre (r.a), Peygamber Efendimiz (s.a.v)'in şöyle buyurduğunu söyler: "Ramazan orucunuzu hilali gördüğünüzde tutun. Hilali gördüğünüzde açın. Şayet hava kapalı olursa (ay'ın tespitine engel olursa) otuza tamamlayınız" (Buhari, Savm, II; Müslim, Siyam, 19, H. No: 1081; Nesâî, Siyam, 9; Darimi, Sivam, 2; Ahmed b. Hanbel, II, 422).

Bu akşam (Cumartesi) Şaban ayının 29'u olması sebebiyle akşam saatlerinde dünyanın dört bir yanında hilal gözetlenecektir. Hilal'in görülmesi halinde bu gece (Cumartesi) sahura kalkılacak Pazar günü Ramazanın 1. Günü olacağından Müslümanlar oruçlu olacaktır. Eğer Hilal (bu akşam) yani Şaban ayının 29'unda görülmez ise Şaban ayı 30 tamamlanacak bir sonraki gün(Pazartesi) Ramazanın 1. Günü olacaktır.

Hayırlı  Ramazanlar

 
Kaynak : ISLAH HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
FES TURİZM