Helal Kesim Yasağı AB Hukukuna Uygun

MAKALELER 3 Ocak 2021 11:27
Videoyu Aç Helal Kesim Yasağı AB Hukukuna Uygun

Avrupa Adalet Divanı Helal Kesim Yasağını AB Hukukuna Uygun Buldu ve Yasak Tüm Avrupa Ülkeleri İçin Emsal Oluşturuyor

Belçika’da Flaman bölgesinde kesim öncesi hayvanlara şok verilmesi uygulamasına karşı çıkan Müslüman sivil toplum kuruluşları, Avrupa Adalet Divanı’ndan eli boş döndü. Mahkeme, Belçika hükümetinin lehine karar verdi. Mahkeme, Belçika’daki bu ayrımcı yasayı hukuka uygun bulmakla kalmadı, henüz olmasa da diğer Avrupa ülkelerinin de bu baskıcı rotayı izlemeleri için bir emsal oluşturmasını sağladı.

Mahkeme, sadece helal kesimi yasaklamadı. Dahası bir adım daha ileri giderek dini ritüelleri kendi perspektifine göre yorumladı. Hayvanların refahı ile dini özgürlükler arasını uzlaştırdı, hayvanın kesiminden önce kesilecek hayvana şok verilebileceğine karar verdi. Böyle bir uzlaşma, dini usullere uygun kesimin hayvanın iyiliğinin sağlanması tanımına aykırı olduğu varsayımından kaynaklanıyor. Bunun yanı sıra karar, mahkemenin önyargılı hareket ettiğini gösteriyor. Mahkeme ayrıca dini usullere uygun kesimin nasıl gerçekleşmesi gerektiğine de karıştı. Kesiminden önce hayvanın bayıltılmasına hükmetti. Böylece mahkeme, dini usullere uygun kesimin bileşenlerini belirlemeye kalktı, oysa bu kesim türü İslam’a aykırıdır. İslam’a göre hayvan bilincini kaybetmeden boğazından hemen kesilmelidir. Şok verilmesi ya da bayıltılması yasaktır.

İslam hukukunda âlimler arasında sakinleştirici kullanılması konusunda farklı görüşler olsa da, pratikte çok sayıda hayvanın şok verilmesi sonucu öldüğü görülüyor. Hayvanın şoktan mı yoksa boğazının kesilmesinden dolayı mı öldüğü konusunda belirsizlik var. Bu nedenle etin aslı şüphelidir, dolayısıyla tüketimi yasak olur. Bununla birlikte bu gerçeğe ve İslami metinlere göre değerlendirmeyi Avrupa “Adalet” Divanı değil, İslam âlimler yapmalıdır.

Sanki dini usullere uygun kesimi yasaklamak ve müdahale etmek yetmiyormuş gibi mahkeme, ayrıca çifte standart da uyguladı, helal kesime müdahalenin, Avrupa Birliği’nin ortak hedefleri ile yani hayvanın iyiliğinin sağlanması hedefi ile örtüştüğünü iddia etti. Ama diğer yandan “kültürel veya spor etkinliklerinde” hayvanların avlanması ve öldürülmesinde hiçbir sakınca görmüyor. Kaldı ki öldürülmeden önce bu hayvanlar bayıltılmıyor da.

Belçika hayvan refahı Bakanı Ben Weyts (N-VA) Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bugün tarih yazıyoruz” dediği kararı memnuniyet verici olarak buldu. Bu, “tüm Avrupa’da, bayıltılmadan hayvan kesimi yasağına artık kapı aralayacağı” anlamına geliyor. “Flamenler olarak bununla gurur duyabiliriz.” dedi. Hollanda’daki Hayvanlar İçin Parti lideri Esther Ouwehand da Twitter hesabında “Hayvanlar İçin Parti” tasarısı devam edebilir” paylaşımında bulundu.

 

Kaynak : islammedya
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL