Hatay Göç İdaresinde Açlık Grevi Yapan Uygur Türklerinden Mesaj

GÜNDEM 20 Şubat 2018 15:01
Videoyu Aç Hatay Göç İdaresinde Açlık Grevi Yapan Uygur Türklerinden Mesaj

Hatay Göç İdaresinde tutulan 82 Uygur Türk’ü, süresiz açlık grevine başladı. Hatay Göç İdaresinin mahkemeye çıkarmadan özgürlüklerinden alıkoyduğu 82 Uygur Türk’ü süresiz açlık grevine başladığını duyurdu.

Doğu Türkistan Bülteni’nin görüştüğü Uygur Türkleri, Hatay Göç İdaresindeki Uygur Kadınların dün başlattığı açlık grevine bugün erkeklerin de dahil olduğunu duyurdu.

Mülteci Doğu Türkistanlılar, Çin Yönetiminin akıl almaz baskı ve asimilasyon politikasından kaçarak sığındığı Türkiye’de bekledikleri ‘ev sahipliğini’ bulamamaktan yakınıyor.

Çin Yönetimi, işgal altında tuttuğu Türkistan’daki Müslümanlara, oruç tutmayı, sakal ve tesettürü, Kuran okumayı ve çocuklarına Muhammed, Hamza gibi isimler koymayı yasakladığı gibi zorla içki içiriyor ve Komünist Çin kültürüne özgü marşlar söyletiyor.

Çin’in zorba uygulamalarından kaçan Doğu Türkistanlı Müslüman Uygur Türklerinin Tayland, Malezya, Endonezya, Mısır, Pakistan, Afganistan, Dubai gibi ülkelerde yaşadıklarına Türkiye’de de mahkum olmasının Türk halkının 1000 yıllık tarihiyle örtüşmediği değerlendiriliyor.

Türkiye Devletinden serbest kalmalarını isteyen Uygur Türkleri özgürlüklerine kavuşacakları zamana kadar süresiz açlık grevine başladıklarını ailelerini arayarak bildirdi.

Doğu Türkistanlı Müslüman Uygur Türklerinin Türk kamuoyuna bir de mesajı var: “Müslüman kardeşleriniz özgürlüklerine kavuşana kadar desteklemek her müminin görevidir.”

Kaynak : Asyanınsesi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
FES TURİZM