Hamas ve İslami Cihad temsilcileri Mısır yolcusu

FİLİSTİN 6 Ağustos 2014 10:44
Videoyu Aç Hamas ve İslami Cihad temsilcileri Mısır yolcusu

Hamas ve İslami Cihad temsilcileri, "Gazze'de daimi ateşkes" konusunu görüşmek üzere Mısır'a hareket etti.

Hamas ve İslami Cihad temsilcilerinin, Kahire'de yapılacak "Gazze'de daimi ateşkes" görüşmeleri için Mısır'a hareket ettikleri  bildirildi.

Hamas yetkililerinden Müşir el-Mısri Hamas Siyasi Büro üyeleri Halil el-Hayya ve İmad el-Alemi ile İslami Cihad yetkililerinden Halid el-Bataş'ın Kahire'ye gitmek üzere Gazze'den ayrıldıklarını belirtti.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Amira Oron, "Gerçek bir ateşkes güvencesi verilirse Kahire'deki müzakerelerin başlaması için heyet gönderebiliriz" ifadesini kullanmıştı.

Gazze'de ateşkes sağlanması amacıyla Kahire'de bulunan Filistin heyetinde yer alan Demokratik Kurtuluş Cephesi Genel Sekreter Yardımcısı Kays Abdulkerim, Filistin heyetinin, Mısır İstihbarat Başkanı Muhammed Ferid Tuhami ile yaptığı görüşmenin son derece olumlu geçtiğini aktarmış, "Mısırlı yetkililerin, İsrail ile Filistin arasında görüşmelerin başlayabilmesini sağlayacak 72 saat süreli ateşkes için çaba harcayacakları konusunda kendilerine söz verdiğini" bildirmişti. 

Gazze'deki Filistinli gruplar ve İsrail arasında bugün saat 08.00'de başlayan 72 saatlik ateşkes sağlanmıştı. Mısır'ın ateşkes önerisinin İsrail ve Hamas tarafından kabul edildiği bildirilmişti.

Gazze'de görevini fiilen yürüten Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı verilerine göre, İsrail'in havadan, karadan ve denizden düzenlendiği saldırılarda 426'sı çocuk, 246'sı kadın, 79'u yaşlı bin 868 kişinin hayatını kaybetti, 2 bin 877'si çocuk, bin 853'ü kadın, 374'ü yaşlı 9 bin 563 kişinin yaralandı.

Batı Şeria'da 12 Haziran'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr, 2 Temmuz'da Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırılmış ve yakılarak öldürülmüştü. İsrail, olayların ardından 7 Temmuz'da "Koruyucu Hat" adı altında Gazze'ye havadan, 17 Temmuz Perşembe akşamı da karadan saldırıya geçmişti.

 

Kaynak : AA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
...................
FES TURİZM