Hamaney düşmanlarını 'sabotaj' yapmakla suçladı

İRAN 17 Kasım 2019 11:44
Videoyu Aç Hamaney düşmanlarını 'sabotaj' yapmakla suçladı

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, geçtiğimiz günlerde ülkede yapılan benzin zammını savunarak, bu nedenle başlayan gösterilerin devrim karşıtları ve İran düşmanları tarafından desteklendiğini söyledi.

Devlet televizyonun aktardığı bilgiye göre Hamaney, "Bazıları bu karardan (zam) endişe duyuyor olabilir ancak sabotaj ve kundaklamalar halkımız tarafından değil, holiganlar tarafından yapılıyor. Devrim karşıtları ve İran düşmanları, bu tür tahribatları ve güvenliği bozucu eylemleri desteklemiştir" açıklamasını yaptı.

Gösterilerde ölenler olduğunu, bazı kamu mallarının zarar gördüğünü hatırlatan Hamaney, eski İran Şahı'nın ailesi ve Halkın Mücahitleri Örgütünün bu eylemleri desteklediğini ve teşvik ettiğini savundu.


M. Hanif Jazayeri@HanifJazayeri
 · Nov 16, 2019
Replying to @HanifJazayeri and 49 others

Last night brave youths in Birjand fend off a policeman who fails to stop an anti-regime protest. Chants of "Iranians, enough is enough. Show them some spine." The ppl of Iran are no longer willing to tolerate corruption & oppression. (Video via MEK activists)

Embedded video

M. Hanif Jazayeri@HanifJazayeri

Chants of "Death to Khamenei" as Iran's Bank Melli burns on Day 2 of in Behbahan. Nationwide protests that began Friday over rising fuel prices are turning into calls for regime change. (Film via MEK activists)@PoliticalShort @DonaldJTrumpJr @davereaboi

Embedded video
1,328
2:39 PM - Nov 16, 2019
Twitter Ads info and privacy

1,023 people are talking about this
Behbahan kentinde bir banka binasının yakıldığı görüntüleri

'Zamlar uzman görüşü ile yapıldı'

İran lideri, uzmanlarla görüşülerek petrole zam getirildiğini ve bu nedenle geri adım atmayacaklarını belirtti. Bunun yanında yetkililere diğer ürünlere zam gelmemesi talimatını verdiğini de ifade etti.

İran Ulusal Petrol Ürünleri Dağıtım Şirketi, devlet tarafından sübvanse edilen aylık 60 litreye kadar benzinin litresini bin tümenden (0,50 TL) bin 500 tümene (0,75 TL) yükseltilmişti. Araç başına bir ay içinde 60 litreden fazla benzin alınması halinde benzinin litre fiyatı 3 bin tümene (1,5 TL) çıkartılmıştı.

Nazanin Tabatabaee/WANA via REUTERS
Başkent Tahran'da göstericiler yolları kapattıNazanin Tabatabaee/WANA via REUTERS

Yezd'de 40 kişi gözaltında

Pazar günü devam eden gösterilerde ülkenin orta kısmında bulunan Yezd kentinde ise 40 kişi gözaltına alındı. Yezd Savcısı Mohammad Hadadzadeh, yakalanan göstericilerin başka bölgelerden gelerek kentteki barışçıl gösterileri kışkırtmaya çalıştığını ve çevreye zarar verdiklerini savundu.

Ülke genelinde internet kesintileri

Eylemler sırasında gündeme gelen konulardan bir diğeri de ülke genelinde yaşanan internet kesintileri oldu.


NetBlocks.org@netblocks

Confirmed: is now in the midst of a near-total national internet shutdown; realtime network data show connectivity at 7% of ordinary levels after twelve hours of progressive network disconnections as public protests continue 📉

📰 https://netblocks.org/reports/internet-disrupted-in-iran-amid-fuel-protests-in-multiple-cities-pA25L18b …

View image on Twitter
3,350
9:49 PM - Nov 16, 2019
Twitter Ads info and privacy

3,618 people are talking about this

Erişim kısıtlamalarını inceleyen NetBlocks, son yayımladığı raporda İran'dan internete bağlananların sayısında çok büyük düşüş yaşandığını savundu. Buna göre 16 Kasım akşam saatlerinde İran'dan internete girenlerin sayısı yüzde 93 oranında azaldı.

İranlı İşçiler Haber Ajansı ILNA'nın güvenlik kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre ise İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi, son gösteriler nedeniyle internete erişimin engellemesi kararı aldı.

Kaynak : euronews
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
FES TURİZM