Suriye'de Ölmekle Vatandaşlık Kazanıyorlar

Kategori: SURİYE - Tarih: 10 Mart 2017 09:17
Suriye'de Ölmekle Vatandaşlık Kazanıyorlar

İran hükümeti en sonunda doğruladı ki hükümet tarafından Suriye’ye gidip Esed rejimini korumak için savaşta ölen yabancı milislerin birinci derece akrabalarına vatandaşlık verecek.

İran Meclisi ve Yüksek Güvenlik Konseyinde onaylanan tasarıya göre İran’da yaşayan göçmen ve sığınmacı aileler ki bir üyesi Suriye savaşında hayatını kaybederse, İran devletinden vatandaşlık talep edebilirler ve İran devleti bir yıl zaman içinde vatandaşlık verme işlevlerini yapması gerekiyor.

Suriye’nin iç savaşı başlamasından bu yana Esed rejimini korumaya elinden geleni yapan İran hükümeti, Devrim Muhafizlar Ordusuna bağlı ve dış operasyonlardan soromlu olan kudüs Tugayı aracılığıyla İran’da sığınmacı olarak yaşayan binlerce Afgan ve Pakistanli gençleri organize ederek Fatemiyyon ve Zeynabiyyun tugayları çatısında Suriye’ye göndermeye karar verdi.

Uluslararası insan hakları ve mülteciler hakları yasalarına hiç uymayan İran, Suriye’de hedeflerine ulaşmak için, İran’da galiba gizli ve kaçak çalışan Afgan ve Pakistanli gençlere iyi maaş, ev satın alma izni ve çocuklarını okula gönderme hakkı vs... vaatlarla Suriye’de savaştırmaya organize etti ve elbette bu Şii kökenli gençleri seferber etmek için “kutsal türbeler savunma” bahanesiyle yoğun şekilde yaptığı mezhepsel propagandayla etkilemekte ve beyinlerini yıkamakta başarılı oldu. 

İran’da yaşayan göçmenler ve sığınmacılar yasal olarak çalışma izinleri yok ve eğer de kaçak şekilde çalışabilseler hiç bir güvenceye sahıp değiller ve her an işverenler bu kaçak işçileri ihraç edebilir ve ya hatta maaşlarını ödemeyebilir ve ya en kötü şeklinde sığınmacılar, patronlar ya polis tarafindan darp edilerek her türlü hakaret ve cezaya maruz kalabilirler.

İran’daki sığınmacılar böyle insanlik dışı koşullarda çalışmak zorunda kalırken ve diğer yandan kendi ülkelerine geri dönme yolları bulmadıkça, kolayca İran rejiminin kurduğu tuzaklara geliyorlar ve devletin vaat ettiği maddi imkanlara mezhepsel heyecanida eklenince Suriye savaşına çıkmaya hazırlık buluyorlar. 

Suriye savaşında çok sayıda Afgan vatandaşları İran rejimi tarafından ölüme sevkedilirken ilk önceleri İran devleti bu konuyu tamamen inkar ederdi amma gittikçe hergün Suriyede ölen Afgan ve Pakistanli milislerin, İranin çeişitli şehirlerinde gömülme haberleri iran medyasında yansımaya başladı ve İran hükümeti bu gençlerin gönüllü olarak ve kutsal türbeleri savunmak için Suriye’ye gittiklerini iddia etmesine rağmen Suriye savaşından dönen Afganlardan internette ve medyalarda yayınlanan videolarla, İran devletinden maaş aldıklarını itiraf ettiler ve hedeflerini Suriye’de savşmakla İran vatandaşlığını kazanmak olduğunu beyan ettiler.

Amma Son zamanlarda İran’in ikiyuzlu hükümeti Suriye’de Esed rejimini korumak için ölen Afgan ve Pakistanli sığınmacıların ailelerine vatandaşilık verme yasasını onayladı ve Suriyede siyasi hedeflerine ulaşmak için sığınmacıları üçüncü bir ülkenin iç savaşına sokarak tarih sayfasına bir kara leke daha ekledi. İran hükümeti şimdi hiç gizlemeden ve hatta gururla kendi ülkelerinden (Afganistan ve Pakistan) ve iç savaşlardan kaçan sığınmacıları başka bir ülkenin (Suriye) iç savaşına sevkediyor ve ölenlerine “şehit” unvani vererek ailelerine vatandaşlık, iş ve maaş veriyor.

Afganistan hükümetinin bu olaylara seyirci kalması bu gerçeğin acısını derinleştiriyor çünkü kendi vatandaşlarını başka bir ülke istismar ederek başka bir ülkenin iç savaşına ve ölüme doğru sevk ediyor ve Afganistan hükümeti defalarca iran’a araştırmacı heyetler göndermesine rağmen, İran üzerine uluslarası sığınmacılar hakları konusunda baskı yapmakta başarısız kalmış durumda. İran tarafından Suriye savaşına gönderilen Afgan ve Pakistanli milisler sayısı İranli makamların itiraflarina göre 20,000 civarinda amma ölüler ve yaralılar hakkında net bir rakam verilemiyor.

Kaynak : Medya times

https://islammedya.com/haberprint/suriye-de-olmekle-vatandaslik-kazaniyorlar-89595.html