Sudan’da genel grev başladı

Kategori: AFRİKA - Tarih: 29 Mayıs 2019 03:36
Sudan’da genel grev başladı

Sudan'da Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri’nin (ÖDBG) iki taraf arasında durgun geçen görüşmelerin ardından Askeri Geçiş Konseyi’ne (AGK) baskı yapmak için çağrıda bulunduğu genel grev dün başladı.

Muhalefet kaynakları, yarına kadar devam etmesi planlanan grevin ‘hem hükümet, hem de özel sektörün bütün kurumlarında başladığını’ belirtti.

Hartum Uluslararası Havalimanı, Merkez Bankası, Elektrik Şirketi ve Cumhuriyet Başsavcılığı yetkilileri, 48 saat boyunca çalışmayı bırakacaklarını duyurdular.

Sudan'daki halk hareketine önderlik eden ÖDBG’nin bileşenlerinden biri olan Sudan Meslek Grupları Birliği’nin (SPA), Twitter hesabından paylaşılan mesajda, “Devrimin amacına ulaşmak için hep birlikte zorunlu olarak greve gideceğiz. Mevcut durumun gereklilikleri ve AGK’nin uzlaşmazlığını göz önünde bulundurarak hareket ettik ve AGK’nin halkın iradesini test etmeyi bırakmasını umuyoruz” ifadeleri yer aldı.

SPA, toplu taşıma ve acil servisler gibi hayati sektörlerin greve dâhil edilmemesi çağırısında bulundu.
Öte yandan Sudan basınında yer alan haberlere göre AGK Başkan Yardımcısı Orgeneral Muhammed Hamdan Daklu, isim vermeden bir ülkeyi ve ülkedeki bazı güçleri, Sudan’da kaos çıkarmakla ve silahlı kuvvetler ile ÖDBG arasını açmaya çalışmakla suçladı. AGK’nın muhalefet güçleriyle müzakere kapısını kapatmayacağına ve diğer tarafları sivil yönetime dâhil etmeye çalışacağına dikkat çeken Orgeneral Daklu, AGK’nın Sudan'ı yalnızca güvenli ellere teslim edeceğine söz verdi.

ÖDBG’yi de eleştiren AGK Başkan Yardımcısı, “Bizi ortak olarak değil, fahri bir konumda istiyorlar” dedi. Daklu, ÖDBG’nin acil destek ile güvenlik ve sivil birimler dâhil olmak üzere tüm birimleri değiştirmek istediğini de sözlerine ekledi.

AGK, geçiş dönemindeki yönetimle ilgili olarak anlaşmaya varmak için ÖDBG güçleriyle görüşüyordu. Ancak görüşmeler, askerler ve siviller arasındaki görev dağılımı ve geçiş döneminde ülkeyi yönetecek olan konseye kimin başkanlık edeceği konusundaki anlaşmazlığın ardından durdu.


Kaynak : Şarku'l Avsat

https://islammedya.com/haberprint/sudan-da-genel-grev-basladi-249164.html