İslam Akademisi'nde skandal karar! Başörtüsü zorla çıkartılıyor

Kategori: İSLAM DÜNYASI - Tarih: 15 Eylül 2018 14:09
İslam Akademisi'nde skandal karar! Başörtüsü zorla çıkartılıyor

Özbekistan Uluslararası İslam Akademisi, Müslüman kız öğrencilere karşı küstah bir karara imza attı. Akademide kız öğrencilere başörtüsü yasağa getirildi.

BBC Özbek servisi, Özbekistan Uluslararası İslam Akademisinde kızların başörtüsünün zorla çıkartılmakta olduğu haberini verdi.

Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev’ın kararıyla oluşturulan Uluslararası İslam Akademisinde okuyan Müslüman kız öğrencilerin başörtüsü zorla çıkartılıyor. Başörtüsünü çıkarmayan öğrencilerin okula girişlerine izin verilmiyor.

PERUK TAKIYORLAR

Başörtüsünü çıkartmak mecburiyetinde kalan kızlar başlarına peruk takarak okula giriş yapıyorlar. 

ÖZBEKİSTAN'DA BAŞÖRTÜSÜ ZULMÜ 

Ülkede Haziran ayında, okullarda başörtüsü serbestliği bir günlüğüne uygulanıp ortadan kaldırılmıştı. Özbekistan'da Müslümanlar, Dini İdare'nin ürkek olduğunu ve gerekli dik duruşu sergilemediğini düşünüyor.

KERİMOV'UN KALINTILARI

Otuz yılı geçkin bir süreyle  Özbekistan'ı yöneten İslam Kerimov, nüfusunun yüzde 90'ı Müslümanlardan oluşan ülkede İslam karşıtı ve baskıcı politikalar ile tanınıyordu. Ölümünden sonra ülkedeki Müslümanlara biraz daha özgürlük tanınması beklenirken, siyasi yönetimin uyguladığı yeni politikalar ile diktatör Kerimov'un izinden gittiğini açıkça gösteriyor.

Kaynak : yeni akit

https://islammedya.com/haberprint/islam-akademisi-nde-skandal-karar--basortusu-zorla-cikartiliyor-225743.html