El Şebab karşısında Somali Misyonu 10 yıllık savaşın ardından geri çekiliyor

Kategori: İSLAM DÜNYASI - Tarih: 11 Kasım 2017 12:01
El Şebab karşısında Somali Misyonu 10 yıllık savaşın ardından geri çekiliyor

Afrika Birliği Somali Misyonu AMISOM, önümüzdeki aydan itibaren Somali’deki askerlerini geri çekmeye başlayacağını duyurdu.

AMISOM Lideri Francisco Madeira, başkent Mogadişu’da düzenlediği basın konferansında konuştu.

Francisco Madeira, AMISOM bünyesinde asker bulunduran Uganda, Burundi, Etiyopya, Kenya ve Djibouti kuvvetlerinden 1.000 askerin geri çekileceğini belirtti.

Madeira, konuya ilişkin açıklamasında ‘bunun bir sonucu olarak ülkenin farklı bölümlerinde harekete geçildi ve önümüzdeki haftalar boyunca da devam edecek’ dedi.

AMISOM Lideri, güvenliğin Somali’li emniyet birimlerine devredileceğini söyledi.

Afrika Birliği, bir yılı aşkın süredir askerlerini Somali’den çekebileceğini ifade ediyordu. AMISOM, 2007’den bu yana El Şebab Hareketiyle mücadele ediyordu.

Madeira, çekilişin dikkatle gerçekleştirileceğini ve Somali halkının zarar görmemesi için gerekli tedbirlerin alınacağını bildirdi.

“Buradan, Somali askerleri devralmaya hazır olduğu zaman çıkacağız. “

ABD 1995 yılında Somali’de 19 askerini kaybetmiş ve ünlü ‘kara şahin düştü’ temasına konu olmuştu.

El Kaide’nin doğu Afrika kolu, aralarında Fransız ve Etiyopyalıların da bulunduğu yabancı güçlere yönelik etkin operasyonlarıyla tanınıyor. ABD, 1995 yılında cihat yanlılarına karşı tutunamamış ve ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştı.

Kaynak : Asyanınsesi

https://islammedya.com/haberprint/el-sebab-karsisinda-somali-misyonu-10-yillik-savasin-ardindan-geri-cekiliyor-212856.html