Amerikalı Taliban olarak bilinen Lindh 17 yıl sonra serbest

Kategori: GÜNDEM - Tarih: 25 Mayıs 2019 00:04
Amerikalı Taliban olarak bilinen Lindh 17 yıl sonra serbest

Afganistan’da 2001 yılında Taliban için savaştığı sırada yakalanan ve “Amerikan Taliban’ı” olarak bilinen John Walker Lindh serbest bırakıldı.

Federal Cezaevleri Bürosu, 20 yıllık cezasının 17 yılını dolduran Lindh’in, Indiana eyaletindeki Terre Haute cezaevinden şartlı tahliye edildiğini bildirdi. Bazı politikacılar 38 yaşındaki Lindh’in hala güvenlik riski oluşturduğunu düşünüyor.

Taliban savaşçıları arasında yaralı halde yakalanan Lindh’in görüntüleri sansasyon oluşturmuştu. Lindh, Taliban’a destek sağladığını kabul ettikten sonra hapis cezasına çarptırılmıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Lindh’in serbest bırakılmasının “açıklanması imkansız” ve “vicdansızca” olduğunu söyledi.

Fox News’e konuşan Pompeo, “Burada beni derinden rahatsız eden ve yanlış olan bir şey var” dedi.

John Walker Lindh, tutuldukları karargahta saldırı başlatarak, kendisini ve diğer Taliban tutuklularını soruşturan CIA yetkilisi Mike Spann’ı öldüren bir grup Taliban askerinin arasında yer alıyordu.

Ancak Lindh, Taliban’a yasa dışı destek verdiğini kabul etse de, Spann’ın ölümünde rol aldığı iddiasını reddetmişti.

Lindh’i şartlı tahliye eden yetkili, önümüzdeki 3 yıl boyunca gözetimde tutulacak Lindh’e ilave kısıtlamalar getirilmesini de talep etti.

Federal cezaevinden erken tahliye edilmesinde Lindh’in iyi davranış sergilemesinin etkili olduğu belirtildi.

Kaynak : Independent

https://islammedya.com/haberprint/amerikali-taliban-olarak-bilinen-lindh-17-yil-sonra-serbest-249107.html