Esed'in Koruyucusu BM'den Varil Bombalı Saldırılara Kınama

SURİYE 30 Nisan 2015 10:49
Videoyu Aç Esed'in Koruyucusu BM'den Varil Bombalı Saldırılara Kınama

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye rejiminin Filistinli mültecilerin barındığı Yermuk Kampı'na varil bombalarıyla saldırmasını kınayarak bu saldırılara son verilmesi çağrısı yaptı.

BM Genel Sekreter Sözcülüğünden yapılan açıklamada, “BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye rejiminin, içeride siviller bulunurken kampı bombalamayacağı güvencesi vermesine rağmen dün kampa hava saldırısı düzenlemesini sert şekilde kınamaktadır” ifadeleri kullanıldı. 

Suriye ordusuna ait helikopterler dün başkent Şam civarındaki Yermuk Kampı, Haceru’l Esved ve Tadamun bölgelerine helikopterlerle 28 varil bombası atmıştı. 

BM açıklamasında, binlerce kişinin kampta mahsur kaldığı, silahlı grupların içeride, hükümet güçlerinin ise dışarıda sivilleri rehin tuttuğu vurgulanarak, ” BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye hükümetinden, Yermuk Kampı’nda sivillerin hayatını tehlikeye atan saldırılarını bir an önce durdurmasını istemektedir” ifadelerine yer verildi. 

Tüm taraflardan kamptaki sivillere yardım ulaştırılmasına izin vermelerini de isteyen Ban, BM Güvenlik Konseyi ve taraflar üzerinde etkinliği olan ülkelerden sivillerin korunması için inisiyatif almalarını da istedi. 

Başkentin güneyinde yer alan ve 3 yıldan bu yana Şam yönetimine bağlı güçlerin kuşatması altında bulunan Yermuk Mülteci Kampı’nda ülkedeki iç savaştan önce 950 bin kişi kalırken şimdi bu sayının 18 bin civarında olduğu ifade ediliyor. 

Yermuk Mülteci Kampı’nda çoğunlukla Golan Tepeleri’ndeki yerlerinden olan Suriyeliler ile Filistinli mülteciler kalıyor.  
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
FES TURİZM