Erdoğan Yahudilerin ardından Hristiyanların da bayramını kutladı

GÜNDEM 24 Aralık 2014 12:01
Videoyu Aç Erdoğan Yahudilerin ardından Hristiyanların da bayramını kutladı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Hristiyan dünyasının Noel Yortusu'nu kutladı. Erdoğan yazılı mesajında, Türkiye'nin farklı inanca ve etnik kökene sahip olanların huzur içinde yaşadığı bir yer olduğunu belirtti.

Erdoğan mesajına "Hristiyanlık inancına mensup vatandaşlarımızı Noel Yortuları vesilesiyle içtenlikle tebrik ediyorum." diyerek başladı. Erdoğan Anadolu'nun, tarih boyunca farklı din, kültür ve etnik grupların bir arada yaşadığı güvenli bir liman olduğunu vurguladı:

"Anadolu, tarih boyunca, farklı dinlerin, kültürlerin ve etnik grupların bir arada yaşadığı; ırkçılığın, ayrımcılığın, kin ve nefretin zemin bulamadığı bir coğrafya olmuştur.
Çatışmadan, savaştan, zulümden ve baskıdan kaçan herkes, en zor günlerinde bu topraklarda kendilerine korunaklı bir çatı, engin bir hoşgörü ortamı ve güvenli bir liman bulmuşlardır."

Erdoğan Türkiye'nin bu rolü üstlenmeye devam edeceğini vurguladı: 

"Ülkemiz bugün de, bölgesel çatışma ve istikrarsızlıkların ortasında, hangi dine, inanca, etnik kökene ve mezhebe mensup olursa olsun, tüm vatandaşlarının geleceklerinden emin olarak, barış, huzur ve güven içinde yaşadığı bir yerdir. Bizler, nasıl tarih boyunca bir ve beraber yaşamışsak, gelecekte de ülkemizdeki farklılıkları bir zenginlik olarak görmeye; karşılıklı saygıyı esas alarak yarınlarımızı birlikte inşa etmeye devam edeceğiz."

Erdoğan hem Türkiye'de yaşayan Hristiyanların hem de tüm Hristiyan aleminin Noel Yortusu'nu kutladı:

"Bu çerçevede, farklı mezhep, gelenek ve kiliselere mensup Hristiyan vatandaşlarımızın kendi inançları doğrultusunda kutladıkları Noel Yortularının, bu bilincin güçlenmesine, dayanışma ve hoşgörü ikliminin gelişmesine vesile olmasını diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Hristiyan vatandaşlarımız olmak üzere tüm Hristiyan âleminin Noel Yortusunu bir kez daha tebrik ediyor, kendilerine huzur, mutluluk ve esenlikler diliyorum."

Kaynak:Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
FES TURİZM