El-Ağvar'da İşgal Güçleri Yedi Gazeteci ve Bir İnsan Hakları Aktivistini Tutukladı

FİLİSTİN 12 Mayıs 2019 23:01
Videoyu Aç El-Ağvar'da İşgal Güçleri Yedi Gazeteci ve Bir İnsan Hakları Aktivistini Tutukladı

İsrail işgal güçleri bugün (12 Mayıs Pazar) Kuzey El-Ağvar (Ürdün Vadisi) bölgesinde yedi gazeteciyle bir insan hakları aktivistini gözaltına aldı.

Görgü tanıklarının verdiği bilgilere göre işgal güçleri Hazım Nasır, Şadi Cerari'a, Renin Savafita, Şeza Hammad, Hişam Ebu Şakra, Halid Bedir ve Mahmud Fevzi isimli gazetecileri ve Hak Kurumu'nda görevli insan hakları aktivisti Faris Fekha'yı gözaltına aldı. Sonra onları Batı Yaka'nın Tubas vilayetinin kuzeydoğusundaki Teyasir'in doğusunda bulunan Ummu Zuka kampına götürdüler.

Görgü tanıkları söz konusu gazetecilerin bölgeye El-Ağvar'daki Hamsa El-Fevka köyündeki Filistinlilerin zorla yerlerinden çıkarılmaları ve bölgeyi terk etmeye zorlanmaları olayını izlemek için gelmiş olduklarını dile getirdiler. İşgal güçleri bölgede askeri tatbikat yapılacağı iddiasıyla bölgede yaşayan Filistinlilerden evlerini ve çadırlarını terk etmelerini istemişlerdi.

Gazeteciler Sendikası bir zulmü takip etmelerinden dolayı gazetecilerin gözaltına alınmalarına, kimliklerine ve araçlarına el konulmasına tepki gösterdi.

Gazeteciler Sendikası BM'ye bağlı tüm uluslararası kuruluşları gazetecilerin derhal serbest bırakılmaları, mesleki aletlerinin ve bindikleri araçlarının kendilerine derhal teslim edilmesi için müdahalede bulunmaya çağırdı.

Uluslararası Gazeteciler Birliği de Filistinli gazetecilerin güvenliklerinin gerçek bir şekilde sağlanması, onlara yönelik saldırıların, baskıların ve suçların son bulması için gereken bütün gayretin gösterilmesi çağrısında bulundu.
Kaynak : Filistin Enformasyon Merkezi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
FES TURİZM