Dr. Zevahiri’den ‘Yedi Yılın Ardından, Kurtuluş Nerede?’

İSLAM DÜNYASI 27 Ocak 2018 15:03
Videoyu Aç Dr. Zevahiri’den ‘Yedi Yılın Ardından, Kurtuluş Nerede?’

El Kaide Lideri Dr. Eymen Ez Zevahiri, ‘Arap Baharı’nın yedinci yıldönümünü değerlendirdiği yeni bir ses kaydı yayınladı. 12 dakikalık kayıt, örgütün propaganda kolu Sahab Medya aracılığıyla paylaşıldı.

Dr. Eymen Ez Zevahiri, 2010 sonlarında ve 2011 başlarında birçok ülkede gelişen Arap Baharı hakkındaki izlenimlerini aktardı.

‘Yedi Yılın Ardından, Kurtuluş Nerede?’ başlıklı ses kaydında Suriye dışındaki tüm ülkelerdeki ayaklanmaların bastırıldığından söz eden Zevahiri, Suriye savaşının da ‘uluslararası çözüm sarmalına’ girdiğini belirtti.

Zevahiri, söz konusu ifadeleriyle güç sahibi ülkelerin Suriye’deki olayların gidişatını belirlemek için baskı kurduğuna değinmiş oldu.

El Kaide Lideri Zevahiri, ‘Tunus, Mısır, Yemen ve Libya’daki rejimlerin geri döndüğünü’ belirttiği konuşmasında ‘daha vahşi ve fasid olarak döndüler’ dedi.

Cihat yanlılarının bu gelişmelerden önemli dersler çıkarması gerektiğini kaydeden Dr. Zevahiri, derslerden ilkinin cihat yanlılarının diğer İslami hiziplerin yaptığı gibi akidelerinden ödün vermemeleri gereği olduğunun altını çizdi.

El Kaide Lideri Eymen Ez Zevahiri ‘Müslüman kitlelerin’ Şeriat yönetimi talep etmelerine karşın Tunus’ta Nahda Hareketinin ve Mısır’da Müslüman Kardeşler Teşkilatının Şeriat temelli hükumet kuramadıklarını söylüyor.

Dr. Zevahiri’nin son mesajı, Ağustos 2016’daki konuşmasına benziyor. Kadim Cihat Lideri, 2016 yılındaki konuşmasında da Arap Baharının Mısır, Tunus ve Yemen’de başarısızlıkla sonuçlandığını belirtmişti.

Zevahiri, şu anda ayaklanmaların başarısızlıkla sonuçlandığı bölgeler arasına Libya’yı da eklemiş görünüyor.

Zevahiri Suriye’deki ‘bazı grupların’ terörist olarak yaftalanmaktan korktuğunu belirttiği konuşmasında El Kaide’nin Suriye’deki grupları tek çatı altında toplama gayretlerinden söz etti.

Kaynak : Asyanınsesi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
FES TURİZM