Çığ Felaketinde Arama-Kurtarma Çalışmaları Yeniden Başladı 

GÜNDEM 6 Şubat 2020 05:45
Videoyu Aç Çığ Felaketinde Arama-Kurtarma Çalışmaları Yeniden Başladı 

 

Van'ın Bahçesaray ilçesinde meydana gelen ikinci çığ faciasında en az 33 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. 2 kisi yoğun bakımda 75 kişi ise yaralandı. Yetkililer, dün akşam yüksek çığ tehlikesi ve hava şartları nedeniyle durdurulan arama kurtarma çalışmalarının sabah saatlerinde yeniden başlatıldığını duyurdu. Çığ altında 2 veya 3 kişinin olduğu tahmin ediliyor.

Çarşamba günü çığ bölgesindeki incelemelerinin ardından Yukarı Narlıca Mahallesi'ne geçen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Van'daki çığda vefat eden sayımız toplam 33. Yolda olanlarla, hastanelerde olanlarla mükerrerlik söz konusu. Onun için Adli Tıptaki rakamı teyit ediyoruz hem de isimli olarak bizde olan rakamları teyit ediyoruz" açıklaması yaptı.

Soylu, yaşanan ikinci çığın ardından kurtarma ekiplerinden 63 kişinin kurtarılarak hastaneye nakledildiğini bildirdi.

Van'da yaşanan iki çığ felaketinde böylece ölü sayısı toplamda 38'e yükselmiş oldu.

Soylu, yaptıkları değerlendirmeler sonucu çığ riski nedeniyle bu akşam arama kurtarma çalışmalarını durdurmaya karar verdiklerini duyurdu.

Ne olmuştu?

Salı günü bir minibüs ile bir iş makinesinin üzerine çığ düşmesi sonucu 5 kişi yaşamını yitirmişti. Kayıp olduğu düşünülen iki kişiyi arama çalışmalarında yaşanan ikinci çığda en az 50 kişilik ekip kar altında kaldı.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ölenler arasında 8 jandarma, 3 güvenlik korucusu, 3 itfaiye erinin bulunduğu belirtildi.

Van-Bahçesaray kara yolunun 33. kilometresinde, çığın yaşandığı Karabet Tüneline 4 kilometre mesafedeki bölgede AFAD, UMKE, 112 Acil Servis, jandarma, itfaiye, karayolları ve büyükşehir belediyesi ekipleri, çığ altında kaldığı değerlendirilen 2 kişiyi arama çalışmaları başlatmıştı.

Olayla ilgili açıklama yapan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, "Çığ altındakileri arayan AFAD, UMKE ve diğer ekiplerin üzerine de çığ düştü. Kurtarma çalışması başlatıldı." dedi.

Çığın yaşandığı bölgeye 15 ambulans ve yeni ekiplerin gönderildiğini sözlerine ekleyen Bilmez, "Çığ tehlikesi devam ediyor. Vatandaşların ekiplerin uyarılarına dikkat etmelerini istiyoruz." diye konuştu.

Bölgede yoğun kar ve tipi etkisini sürdürüyor.

Kaynak : euronews
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
FES TURİZM