BM üssüne saldırı: 3 Ölü

GÜNDEM 8 Mart 2015 12:27
Videoyu Aç BM üssüne saldırı: 3 Ölü

Batı Afrika ülkesi Mali'nin Kidal bölgesindeki BM üssüne silahlı saldırı düzenlendi, ilk belirlemelere göre biri BM barış gücü görevlisi üç kişi öldü.

[Fotoğraf: Reuters / Arşiv]

Görgü tanıklarının ifadesine göre silahlı saldırganlar, Pazar sabahı Kidal bölgesinde bulunan BM üssüne ağır silahlar ve onlarca roketle ateş açtı. 

Saldırıda ilk belirlemelere göre üç kişi öldü. Hayatını kaybedenlerden biri BM barış gücü görevlisi.

Ülkenin başkenti Bamako'da da Cumartesi günü çoğunlukla yabancıların gittiği bir restorana ve çevresine makineli tüfek ve el bombalarıyla saldırı düzenlenmiş, beş kişi ölmüştü.

Fransa müdahelesi

Mali’nin kuzeyi, Ocak 2012'de hükümet kuvvetleri ve Tuareg isyancıları arasında çıkan çatışmalardan sonra silahlı gruplar tarafından işgal edilmişti. Çatışmalar yüzbinlerce kişinin ayaklanmasına neden olmuş, hükümet Fransa’dan askeri yardım istemişti.

11 Ocak 2013'te Mali'ye askeri operasyon düzenleyen Fransa’nın halihazırda ülkede üç bin askeri bulunuyor.

Fransa, nükleer santralleri için ihtiyaç duyduğu uranyumun önemli bir kısmını Mali'nin kuzeyindeki Kidal eyaletinden ve komşu Nijer'den karşılıyor. Fransa'nın tükettiği elektriğin yüzde 78'i nükleer santrallerde üretiliyor.

Beklemedeki barış anlaşması

Mali hükümeti geçen hafta ülkenin kuzeyinde altı silahlı grupla barış anlaşması yapmıştı. İsyancı Tuareg ittifakı ise anlaşma hakkında düşünmek için daha fazla zaman talep etmişti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon Cuma günü Taureg'e barış anlaşması imzalama çağrısında bulundu.

Kaynak : Al Jazeera
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
...................
FES TURİZM