BM raporu Yemen'de yeni İran silahlarının varlığını ortaya koydu

İRAN 13 Aralık 2018 11:53
Videoyu Aç BM raporu Yemen'de yeni İran silahlarının varlığını ortaya koydu

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından hazırlanan bir rapor, Yemen'de İran yapımı yeni silahların varlığını ortaya çıkarttı. Bu bilgi, Tahran’ın Husi milislere silah sağlamaya ve darbecilere verdiği desteğe devam ettiğinin bir göstergesi oldu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından hazırlanan rapor, bugün, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun da katılması beklenen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) ele alınacak.

Guterres’in hazırladığı rapor, özellikle İran'ın 2015 yılında 6 büyük güçle birlikte imzaladığı nükleer anlaşmaya olan bağlılığıyla ilgili.

Raporda, BM Genel Sekreterliği personelinin, Suudi Arabistan liderliğindeki Arap Koalisyonu’nun Yemen’de el koyduğu iki konteynırı kontrol ettiğini ve burada tanksavar güdümlü füzeler için kullanılan fırlatma rampaları gördükleri bilgisi yer aldı.

BM uzmanları tarafından, söz konusu silahların İran yapımı olduğu ve 2016-2017’de üretildiklerinin tespit edildiği kaydedilen raporda, Suudi liderliğindeki koalisyon tarafından ele geçirilen fırlatılmış ve kısmen parçalanmış bir füzenin de uzmanlarca incelendiği ve İran füzeleriyle benzer özelliklerde olduğunun görüldüğü ifade edildi.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
FES TURİZM