BM İdlib için ateşkes çağrısı yaptı

SURİYE 18 Şubat 2020 01:24
Videoyu Aç BM İdlib için ateşkes çağrısı yaptı

Birleşmiş Milletler (BM), aralık ayının başından beri 900 bin kişinin yerinden edildiği ve 21'inci yüzyılın en büyük insani felaketinin yaşandığı Suriye'nin kuzeybatısı için ateşkes çağrısı yaptı.

Birleşmiş Milletler (BM), aralık ayının başından beri 900 bin kişinin yerinden edildiği ve 21'inci yüzyılın en büyük insani felaketinin yaşandığı Suriye'nin kuzeybatısı için ateşkes çağrısı yaptı.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, yazılı açıklama yaparak, Suriye'nin kuzeybatısı İdlib'de devam eden krizin "dehşete düşüren" yeni bir seviyeye ulaştığı konusunda uyarıda bulundu.

Aralık ayından beri çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 900 bin kişinin çatışmalar ve saldırılar nedeniyle yerlerinden edildiğini belirten Lowcock, bu kişilerin kamplar dolu olduğu için dondurucu soğukta dışarıda kaldığına dikkati çekti.


Mark Lowcock@UNReliefChief

The NW Syria crisis has reached a horrifying new level: 900,000 ppl have been displaced since 1 December

The 21st century’s biggest humanitarian horror story will only be avoided if the Security-Council and those with influence, act: https://reliefweb.int/node/3526059 

Under-Secretary for Humanitarian Affairs and Emergency Relief Coordinator, Mark Lowcock: Statement...

English News and Press Release on Syrian Arab Republic about Protection and Human Rights, Safety and Security, Children, IDPs and more; published on 17 Feb 2020 by OCHA

reliefweb.int
108
6:47 PM - Feb 17, 2020
Twitter Ads info and privacy

Lowcock, annelerin çocuklarını sıcak tutabilmek için plastik yaktığına ve bebeklerin soğuktan öldüğüne vurgu yaparak, hastane, okul, cami, pazar yeri ve sivil yerleşim alanlarının rastgele hedef alındığını kaydetti.

Okul ve hastanelerin kapandığını anımsatan Lowcock, çökmek üzere olan temel altyapı ve salgın hastalık riski konusunda da uyarılarda bulundu.

Lowcock, insani yardım çalışanlarının da hedef alındığı ve hayatını kaybettiğini belirterek, "21'inci yüzyılın en büyük insani felaketi ancak BM Güvenlik Konseyi ve nüfuz sahibi diğerlerinin bireysel çıkarlarını bir kenara bırakıp, insanlık için ortak adım atmasıyla önlenebilir ve tek seçenek ateşkes" ifadelerini kullandı.

AK Parti Sözcüsü Çelik: Rejimin İdlib'deki ateşkes ihlali 20 binin üzerinde

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin genel merkezinde Merkez Yürütme Kurulu toplantısına ilişkin yaptığı açıklamada, İdlib'de Esad'a bağlı birliklerin ateşkes ihlallerinin 20 bin civarına ulaştığını belirtti.

Moskova'da bulunan Türk heyeti hakkında konuşan Çelik, "Bugünkü görüşmeler tamamlandı, yarın da devam edecek. Türkiye bütün taraflara Soçi Mutabakatı'nı hatırlatıyor. Mutabakat rejim tarafından ihlal ediliyor. Türkiye'de Soçi mutabakatına bağlılığını sürdürerek insani felaketin önüne geçmeye çalışmaktadır. Rejim defalarca saldırı gerçekleştirdi. 20 bine yaklaşan saldırıyla rejim ateşkes ihlali yapmıştır. İdlib'de yeniden ateşkes tesis edilmeli. Sınırımıza göç akınına yönelik gerekli tedbirler alınıyor" diye konuştu.

Kaynak : eoronews
1000
icon
Akdeniz 20 Şubat 2020 10:12

Birleşmiş milletler derhal idlibe saldıran Esed rejimini ve rusya yı durdurmalıdır.hemen birleşmiş milletler görevini yapsın.

0 0 Cevap Yaz

Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
...................
FES TURİZM